Hallitukset ja ministerit vuodesta 1917

Selaa tietoja hallituksen nimen, toimikauden, hallituspäivien määrän tai pääministerin puolueen mukaan. Ministereitä voi järjestää nimen, puolueen ja kaikkien ministeritehtävien yhteenlaskettujen päivien perusteella. Tiedot kattavat Suomen itsenäisyyden ajan hallitukset.

PÄIVITYS 5.6.2024. Puoluejakauma nimityspäivänä -tiedoissa on virheitä. Ne korjataan tiistaina 11.6.

Sukselainen

27.5.1957 - 29.11.1957

  • Pääministeri

  • Pääministerin sijainen

  • Ministeri valtioneuvoston kansliassa

  • Valtiovarainministeri

  • Ulkoasiainministeri

  • Ministeri valtiovarainministeriössä

  • Oikeusministeri

  • Sisäasiainministeri

    • Ministerikausi: 2.9.1957 - 29.11.1957
      ammatti/virkamies
    • Ministerikausi: 27.5.1957 - 2.9.1957
      Liberaalinen kansanpuolue
  • Puolustusministeri

  • Kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri

  • Ministeri sosiaaliministeriössä

  • Opetusministeri

  • Maatalousministeri

  • Kauppa- ja teollisuusministeri

    • Ministerikausi: 27.5.1957 - 29.11.1957
      Suomen Kansanpuolue
  • Sosiaaliministeri

  • Ministeri maatalousministeriössä

    • Ministerikausi: 2.9.1957 - 29.11.1957
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
    • Ministerikausi: 27.5.1957 - 2.7.1957
      Ruotsalainen kansanpuolue
  • Ministeri kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeriössä

  • Ministeri kauppa- ja teollisuusministeriössä

    • Ministerikausi: 2.9.1957 - 29.11.1957
      ammatti/virkamies

Tietoja

Hallituspäivät 187

41. hallitus


Puoluejakauma nimityspäivänä

  • Maalaisliitto 8
  • Ruotsalainen kansanpuolue 3
  • Suomen Kansanpuolue 2
  • Liberaalinen kansanpuolue 1
  • ammatti/virkamies 1

Hallitusohjelma

Edellinen hallitus

Fagerholm II 3.3.1956 - 27.5.1957

Kaikki hallitukset