Hallitukset ja ministerit vuodesta 1917

Selaa tietoja hallituksen nimen, toimikauden, hallituspäivien määrän tai pääministerin puolueen mukaan. Ministereitä voi järjestää nimen, puolueen ja kaikkien ministeritehtävien yhteenlaskettujen päivien perusteella. Tiedot kattavat Suomen itsenäisyyden ajan hallitukset.

PÄIVITYS 5.6.2024. Puoluejakauma nimityspäivänä -tiedoissa on virheitä. Ne korjataan tiistaina 11.6.

Sukselainen II

13.1.1959 - 14.7.1961

  • Pääministeri

  • Pääministerin sijainen

  • Valtiovarainministeri

  • Ulkoasiainministeri

  • Ministeri ulkoasiainministeriössä

  • Ministeri valtiovarainministeriössä

  • Oikeusministeri

  • Sisäasiainministeri

  • Puolustusministeri

  • Ministeri kauppa- ja teollisuusministeriössä

  • Opetusministeri

  • Sosiaaliministeri

  • Ministeri kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeriössä

  • Ministeri maatalousministeriössä

  • Maatalousministeri

  • Ministeri sosiaaliministeriössä

  • Kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri

  • Kauppa- ja teollisuusministeri

Tietoja

Hallituspäivät 914

45. hallitus


Puoluejakauma nimityspäivänä

  • Maalaisliitto 15
  • Ruotsalainen kansanpuolue 1

Hallitusohjelma

Edellinen hallitus

Fagerholm III 29.8.1958 - 13.1.1959

Kaikki hallitukset