Hallitukset ja ministerit vuodesta 1917

Selaa tietoja hallituksen nimen, toimikauden, hallituspäivien määrän tai pääministerin puolueen mukaan. Ministereitä voi järjestää nimen, puolueen ja kaikkien ministeritehtävien yhteenlaskettujen päivien perusteella. Tiedot kattavat Suomen itsenäisyyden ajan hallitukset.

PÄIVITYS 5.6.2024. Puoluejakauma nimityspäivänä -tiedoissa on virheitä. Ne korjataan tiistaina 11.6.

Svinhufvud II

4.7.1930 - 21.3.1931

  • Pääministeri

  • Pääministerin sijainen

  • Ulkoasiainministeri

  • Oikeusministeri

  • Sisäasiainministeri

  • Puolustusministeri

  • Apulaispuolustusministeri

  • Valtiovarainministeri

  • Opetusministeri

  • Maatalousministeri

  • Apulaismaatalousministeri

  • Kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri

    • Ministerikausi: 4.7.1930 - 21.3.1931
      Ruotsalainen kansanpuolue
  • Kauppa- ja teollisuusministeri

  • Sosiaaliministeri

Tietoja

Hallituspäivät 261

18. hallitus


Puoluejakauma nimityspäivänä

  • Maalaisliitto 4
  • Kansallinen Kokoomus 3
  • Ruotsalainen kansanpuolue 2
  • ammatti/virkamies 2
  • Edistyspuolue 1

Hallitusohjelma

Edellinen hallitus

Kallio III 16.8.1929 - 4.7.1930

Kaikki hallitukset