Hallitukset ja ministerit vuodesta 1917

Selaa tietoja hallituksen nimen, toimikauden, hallituspäivien määrän tai pääministerin puolueen mukaan. Ministereitä voi järjestää nimen, puolueen ja kaikkien ministeritehtävien yhteenlaskettujen päivien perusteella. Tiedot kattavat Suomen itsenäisyyden ajan hallitukset.

PÄIVITYS 5.6.2024. Puoluejakauma nimityspäivänä -tiedoissa on virheitä. Ne korjataan tiistaina 11.6.

Törngren

5.5.1954 - 20.10.1954

  • Pääministeri

  • Valtiovarainministeri

  • Ulkoasiainministeri

  • Ministeri valtiovarainministeriössä

  • Oikeusministeri

  • Sisäasiainministeri

  • Puolustusministeri

    • Ministerikausi: 5.5.1954 - 20.10.1954
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Kauppa- ja teollisuusministeri

    • Ministerikausi: 5.5.1954 - 20.10.1954
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Ministeri sosiaaliministeriössä

    • Ministerikausi: 7.5.1954 - 20.10.1954
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
    • Ministerikausi: 5.5.1954 - 20.10.1954
      Maalaisliitto
  • Maatalousministeri

  • Kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri

  • Opetusministeri

  • Sosiaaliministeri

  • Ministeri kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeriössä

    • Ministerikausi: 5.5.1954 - 20.10.1954
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Ministeri maatalousministeriössä

    • Ministerikausi: 5.5.1954 - 20.10.1954
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue

Tietoja

Hallituspäivät 169

38. hallitus


Puoluejakauma nimityspäivänä

  • Maalaisliitto 6
  • Suomen Sosialidemokraattinen Puolue 6
  • Ruotsalainen kansanpuolue 1
  • ammatti/virkamies 1

Hallitusohjelma

Edellinen hallitus

Tuomioja 17.11.1953 - 5.5.1954

Kaikki hallitukset