Hallitukset ja ministerit vuodesta 1917

Selaa tietoja hallituksen nimen, toimikauden, hallituspäivien määrän tai pääministerin puolueen mukaan. Ministereitä voi järjestää nimen, puolueen ja kaikkien ministeritehtävien yhteenlaskettujen päivien perusteella. Tiedot kattavat Suomen itsenäisyyden ajan hallitukset.

PÄIVITYS 5.6.2024. Puoluejakauma nimityspäivänä -tiedoissa on virheitä. Ne korjataan tiistaina 11.6.

Tuomioja

17.11.1953 - 5.5.1954

  • Pääministeri

  • Valtiovarainministeri

  • Ulkoasiainministeri

  • Ministeri ulkoasiainministeriössä

    • Ministerikausi: 17.11.1953 - 5.5.1954
      ammatti/virkamies
  • Ministeri valtiovarainministeriössä

    • Ministerikausi: 17.11.1953 - 5.5.1954
      Suomen Kansanpuolue
  • Oikeusministeri

  • Sisäasiainministeri

  • Puolustusministeri

  • Opetusministeri

  • Kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri

  • Maatalousministeri

  • Ministeri kauppa- ja teollisuusministeriössä

  • Ministeri sosiaaliministeriössä

  • Ministeri maatalousministeriössä

  • Kauppa- ja teollisuusministeri

    • Ministerikausi: 17.11.1953 - 5.5.1954
      ammatti/virkamies
  • Ministeri kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeriössä

  • Sosiaaliministeri

    • Ministerikausi: 17.11.1953 - 5.5.1954
      Suomen Kansanpuolue

Tietoja

Hallituspäivät 170

37. hallitus


Puoluejakauma nimityspäivänä

  • ammatti/virkamies 6
  • Kansallinen Kokoomus 5
  • Suomen Kansanpuolue 4
  • Ruotsalainen kansanpuolue 2
  • Vapaamielisten liitto 1

Hallitusohjelma

Edellinen hallitus

Kekkonen IV 9.7.1953 - 17.11.1953

Kaikki hallitukset