Hallitukset ja ministerit vuodesta 1917

Selaa tietoja hallituksen nimen, toimikauden, hallituspäivien määrän tai pääministerin puolueen mukaan. Ministereitä voi järjestää nimen, puolueen ja kaikkien ministeritehtävien yhteenlaskettujen päivien perusteella. Tiedot kattavat Suomen itsenäisyyden ajan hallitukset.

PÄIVITYS 5.6.2024. Puoluejakauma nimityspäivänä -tiedoissa on virheitä. Ne korjataan tiistaina 11.6.

Vanhanen II

19.4.2007 - 22.6.2010

  • Pääministeri

  • Pääministerin sijainen

  • Ministeri valtioneuvoston kansliassa

  • Ulkoasiainministeri

  • Ulkomaankauppa- ja kehitysministeri

  • Ministeri ulkoasiainministeriössä

  • Oikeusministeri

  • Ministeri oikeusministeriössä

    • Ministerikausi: 19.4.2007 - 22.6.2010
      Ruotsalainen kansanpuolue
  • Sisäasiainministeri

  • Maahanmuutto- ja eurooppaministeri

    • Ministerikausi: 19.4.2007 - 22.6.2010
      Ruotsalainen kansanpuolue
  • Ministeri sisäasiainministeriössä

  • Puolustusministeri

  • Valtiovarainministeri

  • Hallinto- ja kuntaministeri

  • Opetusministeri

  • Kulttuuri- ja urheiluministeri

  • Maa- ja metsätalousministeri

  • Liikenneministeri

  • Viestintäministeri

  • Kauppa- ja teollisuusministeri

  • Elinkeinoministeri

  • Sosiaali- ja terveysministeri

  • Peruspalveluministeri

  • Ministeri sosiaali- ja terveysministeriössä

    • Ministerikausi: 19.4.2007 - 22.6.2010
      Ruotsalainen kansanpuolue
  • Työministeri

  • Ministeri työministeriössä

  • Ympäristöministeri

  • Asuntoministeri

  • Ministeri ympäristöministeriössä

Tietoja

Hallituspäivät 1161

70. hallitus


Puoluejakauma nimityspäivänä

  • Suomen Keskusta 11
  • Kansallinen Kokoomus 9
  • Ruotsalainen kansanpuolue 6
  • Vihreät 2

Edellinen hallitus

Vanhanen 24.6.2003 - 19.4.2007

Kaikki hallitukset