Hallitukset ja ministerit vuodesta 1917

Selaa tietoja hallituksen nimen, toimikauden, hallituspäivien määrän tai pääministerin puolueen mukaan. Ministereitä voi järjestää nimen, puolueen ja kaikkien ministeritehtävien yhteenlaskettujen päivien perusteella. Tiedot kattavat Suomen itsenäisyyden ajan hallitukset.

PÄIVITYS 5.6.2024. Puoluejakauma nimityspäivänä -tiedoissa on virheitä. Ne korjataan tiistaina 11.6.

von Fieandt

29.11.1957 - 26.4.1958

  • Pääministeri

  • Pääministerin sijainen

  • Valtiovarainministeri

  • Ulkoasiainministeri

  • Ministeri valtiovarainministeriössä

  • Oikeusministeri

    • Ministerikausi: 29.11.1957 - 26.4.1958
      ammatti/virkamies
  • Sisäasiainministeri

    • Ministerikausi: 29.11.1957 - 26.4.1958
      ammatti/virkamies
  • Puolustusministeri

  • Ministeri sosiaaliministeriössä

  • Sosiaaliministeri

  • Kauppa- ja teollisuusministeri

  • Opetusministeri

  • Ministeri kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeriössä

  • Kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri

    • Ministerikausi: 28.2.1958 - 26.4.1958
      ammatti/virkamies
    • Ministerikausi: 29.11.1957 - 28.2.1958
      ammatti/virkamies
  • Maatalousministeri

Tietoja

Hallituspäivät 149

42. hallitus


Puoluejakauma nimityspäivänä

  • ammatti/virkamies 13

Hallitusohjelma

Edellinen hallitus

Sukselainen 27.5.1957 - 29.11.1957

Kaikki hallitukset