Hallitukset ja ministerit vuodesta 1917

Selaa tietoja hallituksen nimen, toimikauden, hallituspäivien määrän tai pääministerin puolueen mukaan. Ministereitä voi järjestää nimen, puolueen ja kaikkien ministeritehtävien yhteenlaskettujen päivien perusteella. Tiedot kattavat Suomen itsenäisyyden ajan hallitukset.

Puolustusministeri Antti Häkkänen

Kansallinen Kokoomus

Puolustusministeriö

Puolustusministeri Häkkänen toimii puolustusministeriön päällikkönä ja käsittelee kaikki puolustusministeriön toimialaan kuuluvat asiat.

Henkilökuva

Antti Häkkänen on Suomen 59. puolustusministeri. Puolustusministerinä hän on toiminut Petteri Orpon hallituksessa 20.6.2023 lähtien.

Mäntyharjulla vuonna 1985 syntynyt Häkkänen valmistui oikeustieteen maisteriksi vuonna 2014 Helsingin yliopistossa. Hän on ollut Kokoomuksen kansanedustajana Kaakkois-Suomen vaalipiiristä yhtäjaksoisesti vuodesta 2015 lähtien. Mäntyharjun kunnanvaltuuston jäsenenä hän on toiminut vuodesta 2009. 

Aikaisemmin Häkkänen toimi oikeusministerinä Juha Sipilän hallituksessa 5.5.2017-5.6.2019. Eduskunnassa hän toiminut muun muassa puolustusvaliokunnan puheenjohtajana 9.9.2022-4.4.2023 sekä jäsenenä valtiovarainvaliokunnassa, sivistysvaliokunnassa, perustuslakivaliokunnassa ja hallintovaliokunnassa.

Henkilötiedot

Kansanedustaja
Kansallinen Kokoomus
Syntymäaika ja -paikka: 16.1.1985 Mäntyharju
Kotipaikka: Mäntyharju

Puolustusministeri 20.6.2023 -

Ministerinä yhteensä 1163 päivää
Aiemmat ministeritehtävät

Ansioluettelo ja työ eduskunnassa

Lisätietoa

Kuvia ministeristä

X
Instagram
anttihakkanen.fi

kokoomus.fi

Ministeriöt eivät vastaa henkilökohtaisten sivustojen sisällöstä eivätkä ylläpidosta.

Valtiosihteerit

  • Orpo - Tierala, Lauri 6.7.2023 -
  • Sipilä - Kujala, Anssi 17.4.2019 - 6.6.2019
  • Sipilä - Kujala, Anssi 4.3.2019 - 12.4.2019
  • Sipilä - Ikonen, Anna-Kaisa 10.4.2018 - 4.3.2019
  • Sipilä - Artjoki, Risto 12.2.2018 - 16.3.2018
  • Sipilä - Artjoki, Risto 5.5.2017 - 12.2.2018

Yhteystiedot