Hallitukset ja ministerit vuodesta 1917

Selaa tietoja hallituksen nimen, toimikauden, hallituspäivien määrän tai pääministerin puolueen mukaan. Ministereitä voi järjestää nimen, puolueen ja kaikkien ministeritehtävien yhteenlaskettujen päivien perusteella. Tiedot kattavat Suomen itsenäisyyden ajan hallitukset.

PÄIVITYS 5.6.2024. Puoluejakauma nimityspäivänä -tiedoissa on virheitä. Ne korjataan tiistaina 11.6.

Sosiaaliturva­ministeri Sanni Grahn-Laasonen

Kansallinen Kokoomus

Sosiaali- ja terveysministeriö

Sosiaaliturvaministeri Sanni Grahn-Laasonen käsittelee sosiaaliturva- ja vakuutusosastolle, työ- ja tasa-arvo -osastolle, sekä turvallisuus ja terveys -osastolle kuuluvat asiat. Hän ei kuitenkaan käsittele työministeri Arto Satoselle kuuluvia sosiaaliturva- ja vakuutusosaston työttömyysturva- ja aikuiskoulutusasioita. Lisäksi Grahn-Laasonen käsittelee toimeentulotukiasiat sosiaali- ja terveydenhuollon asiakkaat ja palvelut -osastolta.

Henkilökuva

Sanni Grahn-Laasonen on syntynyt 4.5.1983 Forssassa. Hän on toiminut kansanedustajana vuodesta 2011 ja on ministerinä kolmannessa hallituksessa. Hän toimi ympäristöministerinä vuosina 2014–2015, opetus- ja kulttuuriministerinä vuosina 2015–2017 sekä opetusministerinä 2017–2019.

Grahn-Laasonen on koulutukseltaan valtiotieteiden maisteri. Hän on poliittisen uransa aikana toiminut myös Kokoomuksen varapuheenjohtajana sekä lukuisissa luottamustehtävissä, kuten Kanta-Hämeen hyvinvointialueen valtuuston puheenjohtajana ja Uuden Lastensairaalan tukisäätiön hallituksen puheenjohtajana.

Grahn-Laasonen on Forssan kaupunginvaltuuston jäsen.

Ennen eduskuntaan nousua Grahn-Laasonen on työskennellyt toimittajana, Tukholman-kirjeenvaihtajana ja uutispäällikkönä sekä ulkoministerin lehdistöavustajana.

Perheeseen kuuluvat aviomies ja kaksi lasta. Grahn-Laasonen harrastaa monipuolisesti kulttuuria, luonnossa liikkumista, lukemista ja kirpputoreja.

Henkilötiedot

Kansanedustaja
Kansallinen Kokoomus
Syntymäaika ja -paikka: 4.5.1983 Forssa
Kotipaikka: Forssa

Sosiaaliturvaministeri 20.6.2023 -

Ministerinä yhteensä 2105 päivää
Aiemmat ministeritehtävät

Ansioluettelo ja työ eduskunnassa

Lisätietoa

Kuvia ministeristä

X
Instagram
sannigrahnlaasonen.fi

kokoomus.fi

Ministeriöt eivät vastaa henkilökohtaisten sivustojen sisällöstä eivätkä ylläpidosta.

Valtiosihteerit

  • Orpo - Rissanen, Laura 29.6.2023 -
  • Sipilä - Kujala, Anssi 17.4.2019 - 6.6.2019
  • Sipilä - Kujala, Anssi 4.3.2019 - 12.4.2019
  • Sipilä - Ikonen, Anna-Kaisa 10.4.2018 - 4.3.2019
  • Sipilä - Artjoki, Risto 12.2.2018 - 16.3.2018
  • Sipilä - Artjoki, Risto 5.5.2017 - 12.2.2018
  • Sipilä - Artjoki, Risto 15.10.2016 - 5.5.2017
  • Sipilä - Heinonen, Olli-Pekka 22.6.2016 - 14.10.2016
  • Sipilä - Heinonen, Olli-Pekka 17.6.2015 - 22.6.2016

Yhteystiedot