Tasa-arvo- ja yhdenvertaisuustyöryhmä

LVM042:00/2014 Kehittäminen

Viranomaisten tulee kaikessa toiminnassaan edistää naisten ja miesten välistä tasa-arvoa tavoitteellisesti ja suunnitelmallisesti sekä luoda ja vakiinnuttaa sellaiset hallinto- ja toimintatavat, joilla varmistetaan naisten ja miesten tasa-arvon edistäminen asioiden valmistelussa ja päätöksenteossa.

Viranomaisten tulee kaikessa toiminnassaan edistää yhdenvertaisuutta tavoitteellisesti ja suunnitelmallisesti sekä vakiinnuttaa sellaiset hallinto- ja toimintatavat, joilla varmistetaan yhdenvertaisuuden edistäminen asioiden valmistelussa ja päätöksenteossa.

Hankkeen perustiedot Päättynyt

Hankenumero LVM042:00/2014

Asianumerot LVM/1288/05/2014

Asettaja liikenne- ja viestintäministeriö

Toimikausi/aikataulu 11.8.2014 – 31.10.2014

Asettamispäivä

Hankkeen vaiheet

Tavoitteet ja tuotokset

Asetettava työryhmä osallistuisi ja avustaisi yhdistetyn tasa-arvo- ja yhdenvertaisuussuunnitelman laatimisessa. Liikenne- ja viestintäministeriö laatii yhdistetyn tasa-arvo - ja yhdenvertaisuussuunnitelman.

Lähtökohdat

Tasa-arvosuunnitelmasta säädetään laissa naisten ja miesten välisestä tasa-arvosta (609/1986) lain 6 a §:ssä. Kyseessä on luonteeltaan henkilöstöpoliittinen tasa-arvosuunnitelma.

Liikenne- ja viestintäministeriön viimeisimmän tasa-arvo- ja yhdenvertaisuustyöryhmän (LVM052:00/2013, asetettu 12.6.2013) toimikausi on päättynyt 31.10.2013. Liikenne- ja viestintäministeriön viimeisin tasa-arvo- ja yhdenvertaisuussuunnitelma on vuodelta 2013.

Yhdenvertaisuussuunnitelmasta säädetään yhdenvertaisuuslaissa (21/2004), lain 4 §:ssä. Tasa-arvosuunnitelma ja yhdenvertaisuussuunnitelma on mahdollista tehdä samalla kertaa yhdeksi asiakirjaksi.

Säädösvalmistelu ja kehittäminen valtioneuvostossa

Ministeriöt toteuttavat hallitusohjelmaa, valmistelevat lakeja ja muita säädöksiä sekä vievät eteenpäin uudistuksia erilaisissa hankkeissa, työryhmissä ja toimielimissä.

Kaikkien ministeriöiden hankkeet löydät valtioneuvoston verkkosivuilta valtioneuvosto.fi/hankkeet