Edunvalvontaa ja edunvalvontavaltuutusta koskevan sääntelyn ajantasaistaminen

OM102:00/2023 Säädösvalmistelu

Tehdään holhoustoimesta annettuun lakiin (442/1999) ja edunvalvontavaltuutuksesta annettuun lakiin (648/2007) tarvittavat muutokset sääntelyn ajantasaistamiseksi.

Hankkeen perustiedot Käynnissä

Hankenumero OM102:00/2023

Asianumerot VN/24399/2023

Asettaja oikeusministeriö

Tehtäväluokka Hallituksen esityksen valmistelu

Hankkeen vaihe Eduskuntakäsittely

Toimikausi/aikataulu 21.8.2023 – 31.12.2025

Asettamispäivä

Toteuttaa hallitusohjelman tavoitteita

Orpo

Luku 10 Turvallinen ja kriisinkestävä oikeusvaltio

Alaluku 10.2 Suomalaista oikeusvaltiota ja demokratiaa vahvistetaan

Lainvalmistelu

HE laeiksi edunvalvontavaltuutuksesta annetun lain ja holhoustoimesta annetun lain muuttamisesta

  • 1

    Valmistelussa

    Hyväksytty istuntokauden suunnitelmaan 11.2.2025
  • 2

    Arvioitu esittelyviikko

    Arvioitu uusi esittelyviikko 25/2025
    Alkuperäinen arvioitu esittelyviikko 24/2025
  • 3

    Meneillään oleva vaihe: Annettu eduskunnalle

    18.6.2025
  • 4

    Säädös hyväksytty

Eduskunnan vastaus EV 167/2025

Tehdään edunvalvontavaltuutuksesta annettuun lakiin soveltamiskäytännöstä johtuvat tarvittavat muutokset. Tarkistetaan holhoustoimesta annetussa laissa olevia edunvalvojan valvontaa koskevia säännöksiä.

VastuuministeriOikeusministeri Meri

Lisätietoa

  • Käsittely: Lainsäädännön arviointineuvosto

Kevätistuntokauden 2025 lainsäädäntösuunnitelma

Yhteyshenkilö
Joanna Grandell, Erityisasiantuntija
puh. +358 295 150 220
[email protected]

Yhteyshenkilö
Outi Kemppainen, Lainsäädäntöneuvos
puh. +358 295 150 260
[email protected]

Hankkeen vaiheet

Tavoitteet ja tuotokset

Työryhmän tehtävänä on selvittää ja arvioida, millä tavoin holhoustoimesta annettuun lakiin sisältyvää edunvalvojan toiminnan valvontaa koskevaa sääntelyä voitaisiin tarkistaa siten, että edunvalvonnassa olevien oikeusturva ei heikkene. Lisäksi työryhmän tehtävänä on selvittää edunvalvontavaltuutuksesta annetun lain soveltamisessa ilmenneet lainmuutostarpeet. Hankkeessa tulee ottaa huomioon edunvalvontalainsäädännön tavoite eli haavoittuvassa asemassa olevien henkilöiden suojaaminen.

Työryhmän on valmisteltava tarpeellisiksi katsomansa lakiehdotukset ja laadittava ehdotuksensa hallituksen esityksen muotoon.

Lähtökohdat

Edunvalvonnassa olevien henkilöiden määrä on kasvanut jatkuvasti. Edunvalvontapalvelujen tarpeen odotetaan kasvavan tulevina vuosina mm. väestön ikärakenteesta johtuvista syistä.

Lisätietoja

Lisää aiheesta

Säädösvalmistelu ja kehittäminen valtioneuvostossa

Ministeriöt toteuttavat hallitusohjelmaa, valmistelevat lakeja ja muita säädöksiä sekä vievät eteenpäin uudistuksia erilaisissa hankkeissa, työryhmissä ja toimielimissä.

Kaikkien ministeriöiden hankkeet löydät valtioneuvoston verkkosivuilta valtioneuvosto.fi/hankkeet