Asetus väestönsuojan laitteista ja varusteista, valtioneuvoston asetuksen valmistelu

SM025:00/2010 Säädösvalmistelu

Laadittavalla asetuksella päivitetään sisäasiainministeriön asetus 660/2005 vastaamaan uutta pelastuslakia, jonka on kaavailtu tulevan voimaan 1. päivänä tammikuuta 2011.
Laadittava asetus koskee väestönsuojan paine- ja kaasutiiviitä ovia, suojaluukkuja, sulkulaitteita, kaasutiiviitä luukkuja, läpivientejä, tuloilma-, paine-, ylipaine- ja poistoilmaventtiilejä, ilmanottoputkia, sulkuventtiilejä, ylipainemittareita, vesisäiliöitä, jäteastioita, käymäläkalusteita ja -komeroita, sulkutelttoja, vuoteita, vuotovesipumppuja, varavalaistuslaitteita, tärähdyksen vaimentimia, kaasunilmaisinlaitteistoja, ilmanvaihtolaitteistoja ja esisuodattimia.
Asetuksessa säädetään edellä mainittujen laitteiden ja varusteiden
1) ominaisuuksista, toiminnasta ja käyttötavasta; sekä
2) tuotteista annettavista tiedoista, käyttö-, huolto- ja asennusohjeista sekä niihin tehtävistä merkinnöistä..

Hankkeen perustiedot Päättynyt

Hankenumero SM025:00/2010

Asianumerot

Asettaja sisäasiainministeriö

Toimikausi/aikataulu 5.4.2010 – 31.12.2010

Asettamispäivä 5.4.2010

Lainvalmistelu

Hallituksen esitys-

Hyväksytty säädös 409/2011

Hankkeen vaiheet

Tavoitteet ja tuotokset

Pelastuslain uudistamisesta johtuva asetusten tarkentaminen, rakenteellisten määräysten yksinkertaistaminen sekä kustannussäästöt.

Lähtökohdat

Voimassa oleva sääntely

1) Laki pelastustoimen laitteista (10/2007) 4 § ;
2) Sisäasiainministeriön asetus väestönsuojan laitteista ja varusteista (660/2005)

Säädösvalmistelu ja kehittäminen valtioneuvostossa

Ministeriöt toteuttavat hallitusohjelmaa, valmistelevat lakeja ja muita säädöksiä sekä vievät eteenpäin uudistuksia erilaisissa hankkeissa, työryhmissä ja toimielimissä.

Kaikkien ministeriöiden hankkeet löydät valtioneuvoston verkkosivuilta valtioneuvosto.fi/hankkeet