Euroopan unionista tehdyn sopimuksen ja Euroopan yhteisön perustamissopimuksen muuttamisesta tehdyn Lissabonin sopimuksen hyväksyminen ja sen lainsäädännön alaan kuuluvien määräysten voimaansaattamisesta; hallituksen esityksen valmistelu
UM006:00/2008 Säädösvalmistelu
Lissabonin sopimuksella muutetaan Euroopan unionista tehtyä sopimusta ja Euroopan yhteisön perustamissopimusta. Sopimuksella yhdistetään Euroopan yhteisö ja Euroopan unioni yhdeksi oikeushenkilöksi. Sopimuksella vahvistetaan unionin perus- ja ihmisoikeusulottuvuutta, kehitetään unionin toimielinjärjestelmää, avoimuutta, hyvää hallintoa ja kansanvaltaisuutta. Sopimuksella selkeytetään unionin ja jäsenvaltioiden välistä toimivallanjakoa, lisätään joitakin politiikka-aloja ja kehitetään edelleen unionin nykyisiä toimivaltuuksia. Sopimuksella sisällytetään unionin nykyisiin perussopimuksiin vuoden 2004 HVK:ssa sovitut uudistukset vuoden 2007 HVK:ssa sovituin mukautuksin.
Hankkeen perustiedot Päättynyt
Hankenumero UM006:00/2008
Asianumerot
Asettaja ulkoasiainministeriö
Toimikausi/aikataulu –
Asettamispäivä
Lainvalmistelu
Hallituksen esitys 23/2008 Käsittelytiedot eduskunnassa
Eduskunnan vastaus 61/2008
Hyväksytty säädös 599/2008
Säädösvalmistelu ja kehittäminen valtioneuvostossa
Ministeriöt toteuttavat hallitusohjelmaa, valmistelevat lakeja ja muita säädöksiä sekä vievät eteenpäin uudistuksia erilaisissa hankkeissa, työryhmissä ja toimielimissä.
Kaikkien ministeriöiden hankkeet löydät valtioneuvoston verkkosivuilta valtioneuvosto.fi/hankkeet
Tiedot tuottaa ministeriöiden Hankeikkuna - valtioneuvoston sisäinen hankehallinnan palvelu. Toivomme palautetta osoitteeseen info.hankeikkuna(at)gov.fi.
Hankeikkunan avoin rajapinta
api.hankeikkuna.fi