Aasian infrastruktuuri-investointipankin (AIIB) perustamisesta tehdyn sopimuksen hyväksymisestä ja laiksi sen lainsäädännön alaan kuuluvien määräysten voimaansaattamisesta, hallituksen esityksen valmistelu

VM067:00/2015 Säädösvalmistelu

Laaditaan hallituksen esitys eduskunnalle Aasian infrastruktuuri-investointipankin (AIIB) perustamisesta tehdyn sopimuksen hyväksymisestä ja laiksi sen lainsäädännön alaan kuuluvien määräysten voimaansaattamisesta

Hankkeen perustiedot Päättynyt

Hankenumero VM067:00/2015

Asianumerot VM/1319/03.01.00/2015

Asettaja valtiovarainministeriö

Toimikausi/aikataulu – 4.12.2015

Asettamispäivä

Lainvalmistelu

Hallituksen esitys 57/2015 Käsittelytiedot eduskunnassa

Eduskunnan vastaus 40/2015

Hyväksytty säädös 1415/2015

Hankkeen vaiheet

Lähtökohdat

Kiinan aloitteesta joukko Aasian maiden hallituksia saavutti syksyllä 2014 yhteisymmärryksen Aasian infrastruktuuri-investointipankin (AIIB) perustamista koskevien valtiosopimusneuvottelujen aloittamisesta. AIIB on kansainvälinen rahoituslaitos ja sen tehtävänä on tukea taloudellista kehitystä, luoda vaurautta ja edistää alueellista yhteistyötä Aasiassa investoimalla infrastruktuurihankkeisiin. Pankki on investointipankki, jonka on määrä toimia etupäässä kaupallisin perustein. AIIB:n jäsenyys on avoin kaikille maille sekä talouksille ja pankin toimintaan pyritään kytkemään myös yksityinen sektori. AIIB:n on tarkoitus aloittaa toiminta vuoden 2016 alussa.

Alueellinen yhteistyö on Aasian talouksien kestävän kasvun ja yhteiskunnan kehittymisen kannalta merkittävää. Infrastruktuurin kehittäminen on tärkeää alueellisen integraation, Aasian talouskasvun sekä yhteiskunnallisen kestävän kehityksen edistämisen kannalta. Alueen taloudellinen kehittäminen tukee myös globaalin talouden dynaamista kehitystä.

Aasian infrastruktuurin kehittämisen edellyttämään huomattavaan ja pitkäaikaiseen rahoitustarpeeseen pystytään tehokkaimmin vastaamaan nykyisten monenvälisten kehitys-pankkien ja AIIB:n välisellä kumppanuudella. Infrastruktuurin kehittämiseen keskittyvän monenvälisen rahoituslaitoksen perustaminen lisää varojen käyttöön saamista sekä Aasian sisältä että sen ulkopuolelta. AIIB täydentää nykyisten monenvälisten kehityspankkien tarjontaa ja sen toiminta tukee Aasian talouksien kestävää ja vakaata kasvua.

Säädösvalmistelu ja kehittäminen valtioneuvostossa

Ministeriöt toteuttavat hallitusohjelmaa, valmistelevat lakeja ja muita säädöksiä sekä vievät eteenpäin uudistuksia erilaisissa hankkeissa, työryhmissä ja toimielimissä.

Kaikkien ministeriöiden hankkeet löydät valtioneuvoston verkkosivuilta valtioneuvosto.fi/hankkeet