Tutkimuslaitos- ja tutkimusrahoitusuudistuksen toimeenpano

VNK012:00/2013 Kehittäminen

Valtioneuvoston kanslia on asettanut ministeriohjausryhmän seuraamaan ja ohjaamaan valtion tutkimuslaitosten ja tutkimusrahoituksen kokonaisuudistuksesta annetun valtioneuvoston periaatepäätöksen toimeenpanoa.

Hankkeen perustiedot Päättynyt

Hankenumero VNK012:00/2013

Asianumerot 1099/05/2013

Asettaja valtioneuvoston kanslia

Toimikausi/aikataulu 10.10.2013 – 24.6.2014

Asettamispäivä 10.10.2013

Hankkeen vaiheet

Tavoitteet ja tuotokset

Monitieteistä, korkeatasoista ja yhteiskunnan kannalta relevanttia tutkimusta vahvistetaan.

Tutkimustoimintaa tehostetaan ja tutkimuksen relevanssia parannetaan vapauttamalla resursseja kiinteistä rakenteista ja tutkimuksen tukipalveluista.

Tutkimuslaitoksia kootaan aihepiireittäin nykyistä suuremmiksi ja vahvemmiksi kokonaisuuksiksi ottaen huomioon toiminnan laadun kehittämisedellytykset.

Tutkimusrahoituksesta osa kootaan osoitettavaksi avoimen tutkimusrahoituksen välityksellä tutkimuksen relevanssin, kysyntälähtöisyyden ja monitieteisyyden vahvistamiseksi. Tavoitteena on rahoittaa ongelmakeskeistä, pitkäjänteistä ja
ohjelmamuotoista tutkimusta, jolla etsitään ratkaisuja yhteiskunnan haasteisiin. Kansallinen vastinrahoitus EU-hankkeisiin sisällytetään samaan kokonaisuuteen.

Vahvemmat ja suuremmat tutkimuslaitokset ja strategisesti suunnattavan tutkimusrahoituksen
kokoaminen mahdollistavat voimavarojen suuntaamisen uudelleen yhteiskunnan muuttuneiden tarpeiden mukaisesti.

Valtioneuvoston ja sen ministeriöiden päätöksentekoa tukevaa tutkimus- ja selvitystoimintaa vahvistetaan kokoamalla tutkimusrahoitusta käytettäväksi valtioneuvoston
tekemien linjausten mukaisesti. Syvennetään yhteistyötä tutkimuslaitosten ja korkeakoulujen välillä.

Turvataan ja vahvistetaan tutkimuslaitosten strategista ohjausta valtioneuvoston tasolla.

Lähtökohdat

Yhteiskuntapolitiikan valmistelun, päätöksenteon ja toimeenpanon tulisi perustua tutkittuun tietoon. Yhteiskunnan kehityksen jatkuvuutta tuetaan varmistamalla, että saadut kokemukset ja vaikuttavuustieto ohjaavat päätöksentekoa pitkäjänteisesti. Tavoitteen toteuttamiseksi tarvitaan systemaattinen toimintamalli, jolla varmistetaan vahva ja horisontaalinen tietopohja yhteiskunnallisen päätöksenteon ja toiminnan tueksi.

Tutkimuksen, ennakointi-, seuranta- ja arviointitiedon sekä ulkoisen tarkastuksen tuottaman
tiedon käyttöä tehostamalla vahvistetaan päätöksenteon tietopohjaa ja siten parannetaan
päätöksenteon laatua ja vaikuttavuutta. Tavoitteena on kiinnittää erityistä huomiota siihen, että valtioneuvoston ja muun päätöksenteon piirissä hyödynnetään tutkimuksen tuloksia nykyistä paremmin ja laajemmin. Valtioneuvoston kanslian koordinoimalla valtioneuvoston yhteisellä tutkimuksen tilaajaryhmällä on päävastuu systemaattisen toimintamallin kehittämisestä tietopohjan vahvistamiseksi ja tutkimushankkeiden
tulosten välittämiseksi valtioneuvoston ja sen ministeriöiden päätöksenteon ja muun toiminnan tueksi.

Hallitus on linjannut tutkimuslaitosten ja tutkimusrahoituksen kokonaisuudistusta 10.10.2012 iltakoulussaan. Kokonaisuudistuksen tavoitteena on, että tutkimus toimii yhteiskunnan kehittämisen ja päätöksenteon strategisena resurssina.

Säädösvalmistelu ja kehittäminen valtioneuvostossa

Ministeriöt toteuttavat hallitusohjelmaa, valmistelevat lakeja ja muita säädöksiä sekä vievät eteenpäin uudistuksia erilaisissa hankkeissa, työryhmissä ja toimielimissä.

Kaikkien ministeriöiden hankkeet löydät valtioneuvoston verkkosivuilta valtioneuvosto.fi/hankkeet