Hallituksen tiedot ja kokoonpano

16. Mantere | 22.12.1928 - 16.8.1929

Puoluejakauma nimityspäivänä
Ministeri Nimitetty Eronnut Puolue
Pääministeri
Mantere, Oskari 22.12.1928 16.8.1929 Edistyspuolue
Ulkoasiainministeri
Procopé, Johan Hjalmar Fredrik 22.12.1928 16.8.1929 ammatti/virkamies
Oikeusministeri
Kotonen, Anton 22.12.1928 18.2.1929 ammatti/virkamies
Huttunen, Oiva Juho Aatami 18.2.1929 16.8.1929 ammatti/virkamies
Sisäasiainministeri
Kivimäki, Toivo Mikael 22.12.1928 16.8.1929 Edistyspuolue
Puolustusministeri
Cajander, Aimo Kaarlo 22.12.1928 16.8.1929 Edistyspuolue
Valtiovarainministeri
Relander, Hugo Magnus Johannes 22.12.1928 16.8.1929 ammatti/virkamies
Opetusministeri
Ingman, Lauri Johannes 22.12.1928 16.8.1929 ammatti/virkamies
Maatalousministeri
Linna, Kustaa Eemil 22.12.1928 16.8.1929 Edistyspuolue
Apulaismaatalousministeri
Brander, Uuno Edvard 22.12.1928 16.8.1929 Edistyspuolue
Kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri
Castrén, Jalmar 22.12.1928 16.8.1929 ammatti/virkamies
Kauppa- ja teollisuusministeri
Järvinen, Kyösti Nestor 22.12.1928 16.8.1929 ammatti/virkamies
Sosiaaliministeri
Mannio, Niilo Anton 22.12.1928 16.8.1929 Edistyspuolue

Puoluejakauma

22.12.1928
Edistyspuolue 6
ammatti/virkamies 6
16.8.1929
Edistyspuolue 6
ammatti/virkamies 6

17.1.2019 5.3. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.