Hallituksen tiedot ja kokoonpano

19. Sunila II | 21.3.1931 - 14.12.1932

Puoluejakauma nimityspäivänä
Ministeri Nimitetty Eronnut Puolue
Pääministeri
Sunila, Juho Emil 21.3.1931 14.12.1932 Maalaisliitto
Ulkoasiainministeri
Yrjö-Koskinen, Aarno Armas Sakari 21.3.1931 14.12.1932 Kokoomus
Oikeusministeri
Kivimäki, Toivo Mikael 21.3.1931 14.12.1932 Edistyspuolue
Sisäasiainministeri
von Born, Ernst Viktor Lorentz 21.3.1931 14.12.1932 RKP
Apulaissisäasiainministeri
Solja, Niilo 21.3.1931 3.3.1932 Kokoomus
Oesch, Karl Lennart 3.3.1932 14.3.1932 ammatti/virkamies
Manner, Arvo Verner Aleksander 14.3.1932 20.10.1932 ammatti/virkamies
Erkko, Juho Eljas 25.11.1932 14.12.1932 Edistyspuolue
Puolustusministeri
Lahdensuo, Jalo Toivo 21.3.1931 14.12.1932 Maalaisliitto
Valtiovarainministeri
Järvinen, Kyösti Nestor 21.3.1931 14.12.1932 Kokoomus
Opetusministeri
Kukkonen, Antti 21.3.1931 14.12.1932 Maalaisliitto
Maatalousministeri
Mattsson, Kaarle Sigurd 21.3.1931 14.12.1932 Maalaisliitto
Apulaismaatalousministeri
Heikkinen, Pekka Ville 21.3.1931 14.12.1932 Maalaisliitto
Kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri
Niukkanen, Juho 21.3.1931 14.12.1932 Maalaisliitto
Kauppa- ja teollisuusministeri
Palmgren, Axel 21.3.1931 14.12.1932 RKP
Sosiaaliministeri
Kilpeläinen, Kaarlo Edvard 21.3.1931 3.3.1932 Kokoomus
Paavolainen, Erkki 3.3.1932 20.10.1932 Kokoomus
Lohi, Kalle Aukusti 20.10.1932 14.12.1932 Maalaisliitto
Salkuton ministeri
Erkko, Juho Eljas 20.10.1932 25.11.1932 Edistyspuolue

Puoluejakauma

21.3.1931
Maalaisliitto 6
Kokoomus 4
RKP 2
Edistyspuolue 1
14.12.1932
Maalaisliitto 7
Edistyspuolue 2
Kokoomus 2
RKP 2

22.5.2019 14.36. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.