Hallituksen tiedot ja kokoonpano

43. Kuuskoski | 26.4.1958 - 29.8.1958

Puoluejakauma nimityspäivänä
Ministeri Nimitetty Eronnut Puolue
Pääministeri
Kuuskoski, Reino Iisakki 26.4.1958 29.8.1958 ammatti/virkamies
Pääministerin sijainen
Leivo-Larsson, Tyyne Lilja 26.4.1958 29.8.1958 ammatti/virkamies
Ministeri valtioneuvoston kansliassa
Leivo-Larsson, Tyyne Lilja 26.4.1958 29.8.1958 ammatti/virkamies
Ulkoasiainministeri
Hynninen, Paavo Johannes 26.4.1958 29.8.1958 ammatti/virkamies
Oikeusministeri
Söderhjelm, Johan Otto 26.4.1958 29.8.1958 ammatti/virkamies
Sisäasiainministeri
Kyttä, Harras Vilhelm Johannes 26.4.1958 29.8.1958 ammatti/virkamies
Puolustusministeri
Björkenheim, Edvard Lars Reguel 26.4.1958 29.8.1958 ammatti/virkamies
Valtiovarainministeri
Nurmela, Ilmo Olavi 26.4.1958 29.8.1958 ammatti/virkamies
Opetusministeri
Vilkuna, Kustaa Gideon 26.4.1958 29.8.1958 ammatti/virkamies
Maatalousministeri
Lehtosalo, Pauli 26.4.1958 29.8.1958 ammatti/virkamies
Ministeri maatalousministeriössä
Lepistö, Leevi Matti 26.4.1958 29.8.1958 ammatti/virkamies
Kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri
Kastari, Paavo Kristian 26.4.1958 29.8.1958 ammatti/virkamies
Ministeri kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeriössä
Antikainen, Eero 26.4.1958 29.8.1958 ammatti/virkamies
Kauppa- ja teollisuusministeri
Kivekäs, Lauri Jaakko 26.4.1958 29.8.1958 ammatti/virkamies
Sosiaaliministeri
Liljeström, Valdemar 26.4.1958 29.8.1958 ammatti/virkamies
Ministeri sosiaaliministeriössä
Leivo-Larsson, Tyyne Lilja 2.5.1958 29.8.1958 ammatti/virkamies

Puoluejakauma

26.4.1958
ammatti/virkamies 14
29.8.1958
ammatti/virkamies 14

18.10.2019 11.20. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.