Hallituksen tiedot ja kokoonpano

51. Koivisto | 22.3.1968 - 14.5.1970

Puoluejakauma nimityspäivänä
Ministeri Nimitetty Eronnut Puolue
Pääministeri
Koivisto, Mauno Henrik 22.3.1968 14.5.1970 SDP
Pääministerin sijainen
Virolainen, Johannes 22.3.1968 14.5.1970 Keskusta
Ministeri valtioneuvoston kansliassa
Linnamo, Jussi 22.3.1968 31.1.1970 SDP
Eskman, Margit Marjatta Margareta 1.2.1970 14.5.1970 SDP
Ulkoasiainministeri
Karjalainen, Ahti Kalle Samuli 22.3.1968 14.5.1970 Keskusta
Oikeusministeri
Simonen, Aarre Edvard 22.3.1968 14.5.1970 TPSL
Sisäasiainministeri
Väyrynen, Onni Antero 22.3.1968 14.5.1970 SDP
Ministeri sisäasiainministeriössä
Suorttanen, Sulo Elias 22.3.1968 14.5.1970 Keskusta
Puolustusministeri
Suorttanen, Sulo Elias 22.3.1968 14.5.1970 Keskusta
Valtiovarainministeri
Raunio, Eino Albin 22.3.1968 14.5.1970 SDP
Ministeri valtiovarainministeriössä
Alenius, Ele Allan 22.3.1968 14.5.1970 SKDL
Opetusministeri
Virolainen, Johannes 22.3.1968 14.5.1970 Keskusta
Maatalousministeri
Miettunen, Martti Juhani 22.3.1968 14.5.1970 Keskusta
Kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri
Aitio, Paavo Johannes 22.3.1968 28.2.1970 SKDL
Ministeri kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeriössä
Virtanen, Viljo Artturi 22.3.1968 31.12.1969 SDP
Helle, Veikko Kullervo 1.1.1970 28.2.1970 SDP
Liikenneministeri
Aitio, Paavo Johannes 1.3.1970 14.5.1970 SKDL
Kauppa- ja teollisuusministeri
Teir, Grels Olof 22.3.1968 14.5.1970 RKP
Ministeri kauppa- ja teollisuusministeriössä
Leskinen, Väinö Olavi 22.3.1968 14.5.1970 SDP
Sosiaaliministeri
Tiekso, Anna-Liisa 22.3.1968 14.5.1970 SKDL
Ministeri sosiaaliministeriössä
Partanen, Juho Eemil 2.4.1968 14.5.1970 Keskusta
Työvoimaministeri
Helle, Veikko Kullervo 1.3.1970 14.5.1970 SDP

Puoluejakauma

22.3.1968
SDP 6
Keskusta 4
SKDL 3
RKP 1
TPSL 1
14.5.1970
SDP 6
Keskusta 5
SKDL 3
RKP 1
TPSL 1

17.1.2019 12.34. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.