Hallituksen tiedot ja kokoonpano

67. Lipponen II | 15.4.1999 - 17.4.2003

Puoluejakauma nimityspäivänä
Ministeri Nimitetty Eronnut Puolue
Pääministeri
Lipponen, Paavo Tapio 15.4.1999 17.4.2003 SDP
Pääministerin sijainen
Niinistö, Sauli Väinämö 15.4.1999 30.8.2001 Kokoomus
Itälä, Ville Heimo Antero 31.8.2001 17.4.2003 Kokoomus
Ministeri valtioneuvoston kansliassa
Sasi, Kimmo Kalevi Immeri 1.7.2000 4.1.2002 Kokoomus
Vilén, Jari Pekka Olavi 4.1.2002 17.4.2003 Kokoomus
Ulkoasiainministeri
Halonen, Tarja Kaarina 15.4.1999 25.2.2000 SDP
Tuomioja, Erkki Sakari 25.2.2000 17.4.2003 SDP
Ulkomaankauppaministeri
Sasi, Kimmo Kalevi Immeri 15.4.1999 4.1.2002 Kokoomus
Vilén, Jari Pekka Olavi 4.1.2002 17.4.2003 Kokoomus
Ministeri ulkoasiainministeriössä
Enestam, Jan-Erik 15.4.1999 17.4.2003 RKP
Hassi, Satu Maijastiina 15.4.1999 31.5.2002 Vihreät
Siimes, Suvi-Anne 31.5.2002 17.4.2003 Vasemmistoliitto
Oikeusministeri
Koskinen, Hannu Erkki Johannes 15.4.1999 17.4.2003 SDP
Sisäasiainministeri
Häkämies, Kari Pekka 15.4.1999 1.9.2000 Kokoomus
Itälä, Ville Heimo Antero 1.9.2000 17.4.2003 Kokoomus
Alue- ja kuntaministeri
Korhonen, Martti Allan 15.4.1999 17.4.2003 Vasemmistoliitto
Puolustusministeri
Enestam, Jan-Erik 15.4.1999 17.4.2003 RKP
Valtiovarainministeri
Niinistö, Sauli Väinämö 15.4.1999 17.4.2003 Kokoomus
Ministeri valtiovarainministeriössä
Siimes, Suvi-Anne 15.4.1999 17.4.2003 Vasemmistoliitto
Opetusministeri
Rask, Maija-Liisa 15.4.1999 17.4.2003 SDP
Kulttuuriministeri
Lindén, Suvi Helmi Tellervo 15.4.1999 5.6.2002 Kokoomus
Dromberg, Ritva Kaarina 5.6.2002 17.4.2003 Kokoomus
Maa- ja metsätalousministeri
Hemilä, Matti Kalevi 15.4.1999 1.2.2002 ammatti/virkamies
Tammilehto, Raimo Kauko Juhani 1.2.2002 31.5.2002 ammatti/virkamies
Koskinen, Jari Antero 31.5.2002 17.4.2003 Kokoomus
Liikenneministeri
Heinonen, Olli-Pekka 15.4.1999 1.9.2000 Kokoomus
Liikenne- ja viestintäministeri
Heinonen, Olli-Pekka 1.9.2000 4.1.2002 Kokoomus
Sasi, Kimmo Kalevi Immeri 4.1.2002 17.4.2003 Kokoomus
Kauppa- ja teollisuusministeri
Tuomioja, Erkki Sakari 15.4.1999 25.2.2000 SDP
Mönkäre, Taru Sinikka 25.2.2000 17.4.2003 SDP
Ministeri kauppa- ja teollisuusministeriössä
Sasi, Kimmo Kalevi Immeri 15.4.1999 4.1.2002 Kokoomus
Vilén, Jari Pekka Olavi 4.1.2002 17.4.2003 Kokoomus
Sosiaali- ja terveysministeri
Perho, Maija Riitta 15.4.1999 17.4.2003 Kokoomus
Peruspalveluministeri
Biaudet, Eva Rita Katarina 15.4.1999 14.4.2000 RKP
Soininvaara, Osmo Heikki Kristian 14.4.2000 19.4.2002 Vihreät
Biaudet, Eva Rita Katarina 19.4.2002 17.4.2003 RKP
Työministeri
Mönkäre, Taru Sinikka 15.4.1999 25.2.2000 SDP
Filatov, Tarja Katarina 25.2.2000 17.4.2003 SDP
Ympäristöministeri
Hassi, Satu Maijastiina 15.4.1999 31.5.2002 Vihreät
Backman, Jouni Ensio 31.5.2002 17.4.2003 SDP
Ministeri ympäristöministeriössä
Siimes, Suvi-Anne 15.4.1999 17.4.2003 Vasemmistoliitto

Puoluejakauma

15.4.1999
Kokoomus 6
SDP 6
RKP 2
Vasemmistoliitto 2
Vihreät 1
ammatti/virkamies 1
17.4.2003
Kokoomus 7
SDP 7
RKP 2
Vasemmistoliitto 2

17.1.2019 13.8. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.