Hallituksen tiedot ja kokoonpano

69. Vanhanen | 24.6.2003 - 19.4.2007

Puoluejakauma nimityspäivänä
Ministeri Nimitetty Eronnut Puolue
Pääministeri
Vanhanen, Matti Taneli 24.6.2003 19.4.2007 Keskusta
Pääministerin sijainen
Kalliomäki, Antti Tapani 24.6.2003 23.9.2005 SDP
Heinäluoma, Eero Olavi 23.9.2005 19.4.2007 SDP
Ministeri valtioneuvoston kansliassa
Lehtomäki, Paula Ilona 24.6.2003 2.9.2005 Keskusta
Kiviniemi, Mari Johanna 2.9.2005 3.3.2006 Keskusta
Lehtomäki, Paula Ilona 3.3.2006 19.4.2007 Keskusta
Ulkoasiainministeri
Tuomioja, Erkki Sakari 24.6.2003 19.4.2007 SDP
Ulkomaankauppa- ja kehitysministeri
Lehtomäki, Paula Ilona 24.6.2003 2.9.2005 Keskusta
Kiviniemi, Mari Johanna 2.9.2005 3.3.2006 Keskusta
Lehtomäki, Paula Ilona 3.3.2006 19.4.2007 Keskusta
Ministeri ulkoasiainministeriössä
Enestam, Jan-Erik 24.6.2003 31.12.2006 RKP
Wallin, Stefan Erik 1.1.2007 19.4.2007 RKP
Oikeusministeri
Koskinen, Hannu Erkki Johannes 24.6.2003 23.9.2005 SDP
Luhtanen, Leena Marjatta 23.9.2005 19.4.2007 SDP
Sisäasiainministeri
Rajamäki, Kari Juhani 24.6.2003 19.4.2007 SDP
Alue- ja kuntaministeri
Manninen, Hannes 24.6.2003 19.4.2007 Keskusta
Puolustusministeri
Kääriäinen, Seppo Arimo 24.6.2003 19.4.2007 Keskusta
Valtiovarainministeri
Kalliomäki, Antti Tapani 24.6.2003 23.9.2005 SDP
Heinäluoma, Eero Olavi 23.9.2005 19.4.2007 SDP
Toinen valtiovarainministeri
Wideroos, Cecilia Ulla-Maj 24.6.2003 19.4.2007 RKP
Opetusministeri
Haatainen, Tuula Irmeli 24.6.2003 23.9.2005 SDP
Kalliomäki, Antti Tapani 23.9.2005 19.4.2007 SDP
Kulttuuriministeri
Saarela, Tanja Tellervo 24.6.2003 19.4.2007 Keskusta
Maa- ja metsätalousministeri
Korkeaoja, Juha Sakari 24.6.2003 19.4.2007 Keskusta
Liikenne- ja viestintäministeri
Luhtanen, Leena Marjatta 24.6.2003 23.9.2005 SDP
Huovinen, Krista Anri Susanna 23.9.2005 19.4.2007 SDP
Kauppa- ja teollisuusministeri
Pekkarinen, Reijo Mauri Matias 24.6.2003 19.4.2007 Keskusta
Sosiaali- ja terveysministeri
Mönkäre, Taru Sinikka 24.6.2003 23.9.2005 SDP
Haatainen, Tuula Irmeli 23.9.2005 19.4.2007 SDP
Peruspalveluministeri
Hyssälä, Liisa Marja 24.6.2003 19.4.2007 Keskusta
Työministeri
Filatov, Tarja Katarina 24.6.2003 19.4.2007 SDP
Ympäristöministeri
Enestam, Jan-Erik 24.6.2003 31.12.2006 RKP
Wallin, Stefan Erik 1.1.2007 19.4.2007 RKP
Ministeri ympäristöministeriössä
Manninen, Hannes 24.6.2003 19.4.2007 Keskusta

Puoluejakauma

24.6.2003
Keskusta 8
SDP 8
RKP 2
19.4.2007
Keskusta 8
SDP 8
RKP 2

18.1.2019 2.59. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.