Hallituksen tiedot ja kokoonpano

70. Vanhanen II | 19.4.2007 - 22.6.2010

Puoluejakauma nimityspäivänä
Ministeri Nimitetty Eronnut Puolue
Pääministeri
Vanhanen, Matti Taneli 19.4.2007 22.6.2010 Keskusta
Pääministerin sijainen
Katainen, Jyrki Tapani 19.4.2007 22.6.2010 Kokoomus
Ministeri valtioneuvoston kansliassa
Thors, Astrid Gunilla Margareta 19.4.2007 22.6.2010 RKP
Häkämies, Jyri Jukka 1.5.2007 22.6.2010 Kokoomus
Vapaavuori, Jan Pellervo 30.3.2010 22.6.2010 Kokoomus
Ulkoasiainministeri
Kanerva, Ilkka Armas Mikael 19.4.2007 4.4.2008 Kokoomus
Stubb, Cai-Göran Alexander 4.4.2008 22.6.2010 Kokoomus
Ulkomaankauppa- ja kehitysministeri
Väyrynen, Paavo Matti 19.4.2007 22.6.2010 Keskusta
Ministeri ulkoasiainministeriössä
Vapaavuori, Jan Pellervo 1.6.2007 22.6.2010 Kokoomus
Oikeusministeri
Brax, Tuija Kaarina 19.4.2007 22.6.2010 Vihreät
Ministeri oikeusministeriössä
Thors, Astrid Gunilla Margareta 19.4.2007 22.6.2010 RKP
Sisäasiainministeri
Holmlund, Anne Elisabeth 19.4.2007 22.6.2010 Kokoomus
Maahanmuutto- ja eurooppaministeri
Thors, Astrid Gunilla Margareta 19.4.2007 22.6.2010 RKP
Ministeri sisäasiainministeriössä
Kiviniemi, Mari Johanna 19.4.2007 1.1.2008 Keskusta
Pekkarinen, Reijo Mauri Matias 19.4.2007 1.1.2008 Keskusta
Puolustusministeri
Häkämies, Jyri Jukka 19.4.2007 22.6.2010 Kokoomus
Valtiovarainministeri
Katainen, Jyrki Tapani 19.4.2007 22.6.2010 Kokoomus
Hallinto- ja kuntaministeri
Kiviniemi, Mari Johanna 19.4.2007 22.6.2010 Keskusta
Opetusministeri
Sarkomaa, Sari Johanna 19.4.2007 19.12.2008 Kokoomus
Virkkunen, Henna Maria 19.12.2008 1.5.2010 Kokoomus
Virkkunen, Henna Maria 1.5.2010 22.6.2010 Kokoomus
Kulttuuri- ja urheiluministeri
Wallin, Stefan Erik 19.4.2007 1.5.2010 RKP
Wallin, Stefan Erik 1.5.2010 22.6.2010 RKP
Maa- ja metsätalousministeri
Anttila, Sirkka-Liisa 19.4.2007 22.6.2010 Keskusta
Liikenneministeri
Vehviläinen, Anu Helena 19.4.2007 22.6.2010 Keskusta
Viestintäministeri
Lindén, Suvi Helmi Tellervo 19.4.2007 22.6.2010 Kokoomus
Kauppa- ja teollisuusministeri
Pekkarinen, Reijo Mauri Matias 19.4.2007 1.1.2008 Keskusta
Elinkeinoministeri
Pekkarinen, Reijo Mauri Matias 1.1.2008 22.6.2010 Keskusta
Sosiaali- ja terveysministeri
Hyssälä, Liisa Marja 19.4.2007 24.5.2010 Keskusta
Rehula, Juha Tapani 24.5.2010 22.6.2010 Keskusta
Peruspalveluministeri
Risikko, Paula Sinikka 19.4.2007 22.6.2010 Kokoomus
Ministeri sosiaali- ja terveysministeriössä
Wallin, Stefan Erik 19.4.2007 22.6.2010 RKP
Työministeri
Cronberg, Tarja Anneli 19.4.2007 1.1.2008 Vihreät
Cronberg, Tarja Anneli 1.1.2008 26.6.2009 Vihreät
Sinnemäki, Anni Milja Maaria 26.6.2009 22.6.2010 Vihreät
Ministeri työministeriössä
Hyssälä, Liisa Marja 19.4.2007 1.1.2008 Keskusta
Thors, Astrid Gunilla Margareta 19.4.2007 1.1.2008 RKP
Ympäristöministeri
Lehtomäki, Paula Ilona 19.4.2007 28.9.2007 Keskusta
Tiilikainen, Kimmo Kalevi 28.9.2007 11.4.2008 Keskusta
Lehtomäki, Paula Ilona 11.4.2008 22.6.2010 Keskusta
Asuntoministeri
Vapaavuori, Jan Pellervo 19.4.2007 22.6.2010 Kokoomus
Ministeri ympäristöministeriössä
Risikko, Paula Sinikka 19.4.2007 1.1.2008 Kokoomus

Puoluejakauma

19.4.2007
Keskusta 8
Kokoomus 8
RKP 2
Vihreät 2
22.6.2010
Keskusta 8
Kokoomus 8
RKP 2
Vihreät 2

26.8.2019 10.35. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.