Hallituksen tiedot ja kokoonpano

72. Katainen | 22.6.2011 - 24.6.2014

Puoluejakauma nimityspäivänä
Ministeri Nimitetty Eronnut Puolue
Pääministeri
Katainen, Jyrki Tapani 22.6.2011 24.6.2014 Kokoomus
Pääministerin sijainen
Urpilainen, Jutta Pauliina 22.6.2011 6.6.2014 SDP
Rinne, Antti Juhani 6.6.2014 24.6.2014 SDP
Ulkoasiainministeri
Tuomioja, Erkki Sakari 22.6.2011 24.6.2014 SDP
Eurooppa- ja ulkomaankauppaministeri
Stubb, Cai-Göran Alexander 22.6.2011 24.6.2014 Kokoomus
Kehitysministeri
Hautala, Heidi Anneli 22.6.2011 17.10.2013 Vihreät
Haavisto, Pekka Olavi 17.10.2013 24.6.2014 Vihreät
Oikeusministeri
Henriksson, Anna-Maja Kristina 22.6.2011 24.6.2014 RKP
Sisäasiainministeri
Räsänen, Päivi Maria 22.6.2011 1.1.2014 Kristillisdemokraatit
Sisäministeri
Räsänen, Päivi Maria 1.1.2014 24.6.2014 Kristillisdemokraatit
Puolustusministeri
Wallin, Stefan Erik 22.6.2011 5.7.2012 RKP
Haglund, Carl Christoffer 5.7.2012 24.6.2014 RKP
Valtiovarainministeri
Rinne, Antti Juhani 6.6.2014 24.6.2014 SDP
Urpilainen, Jutta Pauliina 22.6.2011 6.6.2014 SDP
Hallinto- ja kuntaministeri
Virkkunen, Henna Maria 22.6.2011 4.4.2014 Kokoomus
Opetus- ja viestintäministeri
Kiuru, Krista Katriina 4.4.2014 24.6.2014 SDP
Kulttuuri- ja urheiluministeri
Arhinmäki, Paavo Erkki 22.6.2011 4.4.2014 Vasemmistoliitto
Opetusministeri
Gustafsson, Jukka Tapani 22.6.2011 24.5.2013 SDP
Kiuru, Krista Katriina 24.5.2013 4.4.2014 SDP
Maa- ja metsätalousministeri
Koskinen, Jari Antero 22.6.2011 24.6.2014 Kokoomus
Liikenne- ja kuntaministeri
Virkkunen, Henna Maria 4.4.2014 24.6.2014 Kokoomus
Liikenneministeri
Kyllönen, Merja Sinikka 22.6.2011 4.4.2014 Vasemmistoliitto
Elinkeinoministeri
Häkämies, Jyri Jukka 22.6.2011 16.11.2012 Kokoomus
Vapaavuori, Jan Pellervo 16.11.2012 24.6.2014 Kokoomus
Työministeri
Ihalainen, Lauri Armas 22.6.2011 24.6.2014 SDP
Sosiaali- ja terveysministeri
Risikko, Paula Sinikka 22.6.2011 24.6.2014 Kokoomus
Peruspalveluministeri
Guzenina-Richardson, Maria 22.6.2011 24.5.2013 SDP
Huovinen, Krista Anri Susanna 24.5.2013 24.6.2014 SDP
Ympäristöministeri
Niinistö, Ville Matti 22.6.2011 24.6.2014 Vihreät
Kulttuuri- ja asuntoministeri
Viitanen, Pia-Liisa 4.4.2014 24.6.2014 SDP
Asunto- ja viestintäministeri
Kiuru, Krista Katriina 22.6.2011 24.5.2013 SDP
Viitanen, Pia-Liisa 24.5.2013 4.4.2014 SDP

Puoluejakauma

22.6.2011
Kokoomus 6
SDP 6
RKP 2
Vasemmistoliitto 2
Vihreät 2
Kristillisdemokraatit 1
24.6.2014
Kokoomus 6
SDP 6
RKP 2
Vihreät 2
Kristillisdemokraatit 1

18.1.2019 10.25. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.