Ministerin tiedot

Kiuru, Krista Katriina

1838

Ministeripäivät

Syntymäaika ja -paikka: 5.8.1974 Pori
Ammatti ja koulutus: Kansanedustaja, opinto-ohjaaja. Valtiotieteen maisteri.

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
76. Marin
10.12.2019 - Perhe- ja peruspalveluministeri SDP 213
75. Rinne
6.6.2019 - 10.12.2019 Perhe- ja peruspalveluministeri SDP 188
73. Stubb
24.6.2014 - 29.5.2015 Opetus- ja viestintäministeri SDP 340
24.6.2014 - 29.5.2015 Opetus- ja viestintäministeri SDP 340
72. Katainen
4.4.2014 - 24.6.2014 Opetus- ja viestintäministeri SDP 82
4.4.2014 - 24.6.2014 Opetus- ja viestintäministeri SDP 82
24.5.2013 - 4.4.2014 Opetusministeri SDP 316
22.6.2011 - 24.5.2013 Asunto- ja viestintäministeri SDP 703
22.6.2011 - 24.5.2013 Asunto- ja viestintäministeri SDP 703
Yhteensä 1838

Ministerin valtiosihteerit ja avustajat

Valtiosihteeri Hallitus Aika Tehtävä
Mäkipää, Eila 76. Marin 12.12.2019 - Perhe- ja peruspalveluministerin valtiosihteeri
Mäkipää, Eila 75. Rinne 15.7.2019 - 10.12.2019 Perhe- ja peruspalveluministerin valtiosihteeri
Torsti, Pilvi 72. Katainen 7.6.2013 - 4.4.2014 Opetusministerin valtiosihteeri
Torsti, Pilvi 72. Katainen 7.6.2013 - 10.2.2014 Opetus- ja viestintäministerin valtiosihteeri
Avustaja Hallitus Aika Tehtävä
Lehtinen, Timo 76. Marin 11.12.2019 - Perhe- ja peruspalveluministerin erityisavustaja
Lindeberg, Laura 76. Marin 11.12.2019 - Perhe- ja peruspalveluministerin erityisavustaja
Varjonen, Sampo 76. Marin 11.12.2019 - Perhe- ja peruspalveluministerin erityisavustaja
Lehtinen, Timo 75. Rinne 12.8.2019 - 10.12.2019 Perhe- ja peruspalveluministerin erityisavustaja
Varjonen, Sampo 75. Rinne 17.6.2019 - 10.12.2019 Perhe- ja peruspalveluministerin erityisavustaja
Lindeberg, Laura 75. Rinne 14.6.2019 - 10.12.2019 Perhe- ja peruspalveluministerin erityisavustaja
Tomminen, Heli 73. Stubb 3.11.2014 - 29.5.2015 Opetus- ja viestintäministerin erityisavustaja
Koskinen, Mikko 73. Stubb 20.10.2014 - 1.5.2015 Opetusministerin erityisavustaja
Parkkonen, Jouni 73. Stubb 24.6.2014 - 1.10.2014 Opetus- ja viestintäministerin erityisavustaja
Rönnholm, Antton 73. Stubb 24.6.2014 - 29.5.2015 Opetus- ja viestintäministerin erityisavustaja
Suominen, Esa 73. Stubb 24.6.2014 - 31.10.2014 Opetus- ja viestintäministerin erityisavustaja
Parkkonen, Jouni 72. Katainen 1.5.2014 - 24.6.2014 Opetus- ja viestintäministerin erityisavustaja
Rönnholm, Antton 72. Katainen 4.4.2014 - 24.6.2014 Opetus- ja viestintäministerin erityisavustaja
Suominen, Esa 72. Katainen 4.4.2014 - 24.6.2014 Opetus- ja viestintäministerin erityisavustaja
Suominen, Esa 72. Katainen 1.7.2013 - 4.4.2014 Opetusministerin erityisavustaja
Papunen, Erkki 72. Katainen 10.6.2013 - 23.6.2013 Opetusministerin erityisavustaja
Torsti, Pilvi 72. Katainen 1.6.2013 - 6.6.2013 Opetusministerin erityisavustaja
October, Martta 72. Katainen 24.5.2013 - 31.5.2013 Opetusministerin erityisavustaja
Suominen, Esa 72. Katainen 4.2.2013 - 24.5.2013 Asunto- ja viestintäministerin erityisavustaja
Parkkonen, Jouni 72. Katainen 21.11.2011 - 24.5.2013 Asunto- ja viestintäministerin erityisavustaja
Hiltunen, Mikael 72. Katainen 6.7.2011 - 29.9.2011 Asunto- ja viestintäministerin erityisavustaja
Haverinen, Kalervo 72. Katainen 1.7.2011 - 4.1.2013 Asunto- ja viestintäministerin erityisavustaja

9.7.2020 5.51. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.