Ministerin tiedot

Lindblom, Seppo Olavi

1651

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 9.8.1935 Helsinki
Ammatti ja koulutus: Johtaja, valtiotieteen lisensiaatti.

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
63. Sorsa IV
6.5.1983 - 30.4.1987 Kauppa- ja teollisuusministeri SDP 1456
55. Paasio II
23.2.1972 - 4.9.1972 Ministeri kauppa- ja teollisuusministeriössä SDP 195
Yhteensä 1651

Avustajuudet

Hallitus ja aika Ministeri Tehtävä
51. Koivisto
22.3.1968 - 14.5.1970 Koivisto, Mauno Henrik Pääministerin sihteeri

Ministerin valtiosihteerit ja avustajat

Avustaja Hallitus Aika Tehtävä
Niemi, Jussi 63. Sorsa IV 1.2.1986 - 30.4.1987 Kauppa- ja teollisuusministerin poliittinen sihteeri
Saari, Rauno 63. Sorsa IV 1.9.1984 - 31.12.1985 Kauppa- ja teollisuusministerin poliittinen sihteeri
Tapiola, Hannu 63. Sorsa IV 23.5.1983 - 31.7.1984 Kauppa- ja teollisuusministerin poliittinen sihteeri
Lund, Unto 55. Paasio II 1.3.1972 - 4.9.1972 Ministerin kauppa- ja teollisuusministeriössä poliittinen sihteeri

18.1.2019 3.46. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.