Ministerin tiedot

Kauppi, Kalle

781

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 10.3.1892 Heinolan mlk
Ammatti ja koulutus: Oikeustieteilijä, professori.

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
28. Castren U.
21.9.1944 - 17.11.1944 Opetusministeri Edistyspuolue 58
27. Hackzell
8.8.1944 - 21.9.1944 Opetusministeri Edistyspuolue 45
26. Linkomies
5.3.1943 - 8.8.1944 Opetusministeri Edistyspuolue 523
21. Kallio IV
7.10.1936 - 12.3.1937 Kauppa- ja teollisuusministeri Edistyspuolue 157
Yhteensä 781

20.7.2019 21.44. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.