Ministerin tiedot

Aitio, Paavo Johannes

1089

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 14.7.1918 Turku
Ammatti ja koulutus: Maaherra. Valtiotieteen tohtori.

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
58. Miettunen II
30.11.1975 - 29.9.1976 Työvoimaministeri SKDL 305
51. Koivisto
1.3.1970 - 14.5.1970 Liikenneministeri SKDL 75
22.3.1968 - 28.2.1970 Kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri SKDL 709
Yhteensä 1089

Ministerin valtiosihteerit ja avustajat

Avustaja Hallitus Aika Tehtävä
Hentilä, Jorma 58. Miettunen II 3.12.1975 - 29.9.1976 Työvoimaministerin poliittinen sihteeri

27.5.2019 2.4. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.