Ministerin tiedot

Luttinen, Vilho Matti

1456

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 14.5.1936 Haapavesi
Ammatti ja koulutus: Osastopäällikkö, kansanedustaja.

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
63. Sorsa IV
1.12.1984 - 30.4.1987 Liikenneministeri SDP 881
1.10.1983 - 30.11.1984 Sisäasiainministeri SDP 427
6.5.1983 - 30.9.1983 Ministeri sisäasiainministeriössä SDP 148
Yhteensä 1456

Ministerin valtiosihteerit ja avustajat

Avustaja Hallitus Aika Tehtävä
Kettunen, Pekka 63. Sorsa IV 1.3.1986 - 30.4.1987 Liikenneministerin poliittinen sihteeri
Mäkinen, Martti Allan 63. Sorsa IV 1.1.1985 - 28.2.1986 Liikenneministerin poliittinen sihteeri
Linnanahde, Matti 63. Sorsa IV 1.12.1984 - 31.12.1984 Liikenneministerin poliittinen sihteeri
Pänkäläinen, Erkki 63. Sorsa IV 1.8.1984 - 30.11.1984 Sisäasiainministerin poliittinen sihteeri
Jokinen, Martti 63. Sorsa IV 17.5.1983 - 8.7.1984 Sisäasiainministerin poliittinen sihteeri

24.5.2019 23.51. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.