Ministerin tiedot

Laine, Jermu Tapani

2459

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 17.9.1931 Turku
Ammatti ja koulutus: Varatuomari, kauppaoppilaitoksen rehtori.

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
63. Sorsa IV
6.5.1983 - 30.4.1987 Ministeri ulkoasiainministeriössä SDP 1456
6.5.1983 - 30.4.1987 Ministeri kauppa- ja teollisuusministeriössä SDP 1456
62. Sorsa III
15.9.1982 - 6.5.1983 Ministeri valtiovarainministeriössä SDP 234
56. Sorsa
5.5.1973 - 13.6.1975 Ministeri ulkoasiainministeriössä SDP 770
5.5.1973 - 13.6.1975 Ministeri kauppa- ja teollisuusministeriössä SDP 770
Yhteensä 2459

Avustajuudet

Hallitus ja aika Ministeri Tehtävä
56. Sorsa
4.9.1972 - 5.5.1973 Sorsa, Taisto Kalevi Pääministerin sihteeri

Ministerin valtiosihteerit ja avustajat

Avustaja Hallitus Aika Tehtävä
Alanne, Kauko Antero 63. Sorsa IV 1.5.1985 - 30.4.1987 Ministerin ulkoasiainministeriössä ja kauppa- ja teollisuusministeriössä poliittinen sihteeri
Vilhunen, Jorma 63. Sorsa IV 1.1.1984 - 30.4.1985 Ministerin ulkoasiainministeriössä ja kauppa- ja teollisuusministeriössä poliittinen sihteeri
Mäkinen, Martti Allan 63. Sorsa IV 16.5.1983 - 31.12.1983 Ministerin ulkoasiainministeriössä ja kauppa- ja teollisuusministeriössä poliittinen sihteeri
Mäkinen, Martti Allan 62. Sorsa III 1.10.1982 - 6.5.1983 Ministeri valtiovarainministeriössä poliittinen sihteeri
Ahonen, K.T 62. Sorsa III 15.9.1982 - 30.9.1982 Ministerin valtiovarainministeriössä poliittinen sihteeri
Harmo, Maunu 56. Sorsa 1.10.1974 - 13.6.1975 Ministerin kauppa- ja teollisuusministeriössä poliittinen sihteeri
Erling, Tapani 56. Sorsa 15.6.1973 - 30.9.1974 Ministerin kauppa- ja teollisuusministeriössä poliittinen sihteeri

21.8.2019 14.10. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.