Ministerin tiedot

Viinanen, Iiro Tahvo Juhani

1744

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 27.9.1944 Kuopio
Ammatti ja koulutus: Kansanedustaja. Diplomi-insinööri.

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
66. Lipponen
13.4.1995 - 2.2.1996 Valtiovarainministeri Kokoomus 296
65. Aho
26.4.1991 - 13.4.1995 Valtiovarainministeri Kokoomus 1449
Yhteensä 1744

Ministerin valtiosihteerit ja avustajat

Avustaja Hallitus Aika Tehtävä
Salokorpi, Hannu 66. Lipponen 13.4.1995 - 31.1.1996 Valtiovarainministerin erityisavustaja
Viitaila, Antero 66. Lipponen 13.4.1995 - 21.4.1995 Valtiovarainministerin erityisavustaja
Salokorpi, Hannu 65. Aho 15.9.1993 - 13.4.1995 Valtiovarainministerin erityisavustaja
Viitaila, Antero 65. Aho 15.5.1991 - 12.4.1995 Valtiovarainministerin erityisavustaja
Perälä, Heikki 65. Aho 27.4.1991 - 14.9.1993 Valtiovarainministerin erityisavustaja

26.8.2019 12.15. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.