Ministerin tiedot

Heinonen, Olli-Pekka

2885

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 25.6.1964 Eurajoki
Ammatti ja koulutus: Kansanedustaja. Oikeustieteen kandidaatti.

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
67. Lipponen II
1.9.2000 - 4.1.2002 Liikenne- ja viestintäministeri Kokoomus 491
15.4.1999 - 1.9.2000 Liikenneministeri Kokoomus 506
66. Lipponen
13.4.1995 - 15.4.1999 Opetusministeri Kokoomus 1464
65. Aho
11.2.1994 - 13.4.1995 Opetusministeri Kokoomus 427
Yhteensä 2885

Avustajuudet

Hallitus ja aika Ministeri Tehtävä
65. Aho
1.6.1991 - 10.2.1994 Uosukainen, Riitta Maria Opetusministerin erityisavustaja

Ministerin valtiosihteerit ja avustajat

Avustaja Hallitus Aika Tehtävä
Kekkonen, Jussi 67. Lipponen II 4.9.2000 - 4.1.2002 Liikenne- ja viestintäministerin erityisavustaja
Heinonen, Arto 67. Lipponen II 16.4.1999 - 3.9.2000 Liikenneministerin erityisavustaja
Heinonen, Arto 66. Lipponen 2.12.1996 - 15.4.1999 Opetusministerin erityisavustaja
Aaltonen, Petri 66. Lipponen 1.12.1995 - 30.11.1996 Opetusministerin erityisavustaja
Laatikainen, Eeva 66. Lipponen 22.5.1995 - 30.11.1995 Opetusministerin erityisavustaja
Tolonen, Hannu 66. Lipponen 9.5.1995 - 21.5.1995 Opetusministerin erityisavustaja
Nummikoski, Velipekka 66. Lipponen 13.4.1995 - 30.4.1995 Opetusministerin erityisavustaja
Nummikoski, Velipekka 65. Aho 21.2.1994 - 12.4.1995 Opetusministerin erityisavustaja

17.1.2019 14.2. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.