Ministerin tiedot

Saarto, Veikko Olavi

1997

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 9.10.1934 Helsinki

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
61. Koivisto II
26.5.1979 - 19.2.1982 Ministeri maa- ja metsätalousministeriössä SKDL 1001
26.5.1979 - 19.2.1982 Liikenneministeri SKDL 1001
60. Sorsa II
15.5.1977 - 26.5.1979 Ministeri maa- ja metsätalousministeriössä SKDL 742
15.5.1977 - 26.5.1979 Liikenneministeri SKDL 742
53. Karjalainen II
15.7.1970 - 26.3.1971 Liikenneministeri SKDL 255
Yhteensä 1997

Ministerin valtiosihteerit ja avustajat

Avustaja Hallitus Aika Tehtävä
Sarkanen, Esko 61. Koivisto II 1.11.1980 - 19.2.1982 Liikenneministerin poliittinen sihteeri
Vesterinen, Matti 61. Koivisto II 26.7.1979 - 31.10.1980 Liikenneministerin poliittinen sihteeri
Koskinen, Ilja 61. Koivisto II 26.5.1979 - 25.7.1979 Liikenneministerin poliittinen sihteeri
Koskinen, Ilja 60. Sorsa II 15.5.1978 - 26.5.1979 Liikenneministerin poliittinen sihteeri
Hyttinen, Jaakko Juhani 60. Sorsa II 15.5.1977 - 14.5.1978 Liikenneministerin poliittinen sihteeri

15.11.2019 4.34. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.