Ministerin tiedot

Tervo, Penna

1568

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 10.11.1901 Viipuri
Ammatti ja koulutus: Sanomalehtimies, pankinjohtaja.

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
39. Kekkonen V
20.10.1954 - 26.2.1956 Valtiovarainministeri SDP 495
38. Törngren
5.5.1954 - 20.10.1954 Kauppa- ja teollisuusministeri SDP 169
35. Kekkonen III
20.9.1951 - 9.7.1953 Kauppa- ja teollisuusministeri SDP 659
34. Kekkonen II
17.1.1951 - 20.9.1951 Kauppa- ja teollisuusministeri SDP 247
Yhteensä 1568

24.5.2019 8.54. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.