Ministerin tiedot

Lipponen, Paavo Tapio

2927

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 23.4.1941 Turtola

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
67. Lipponen II
15.4.1999 - 17.4.2003 Pääministeri SDP 1464
66. Lipponen
13.4.1995 - 15.4.1999 Pääministeri SDP 1464
Yhteensä 2927

Avustajuudet

Hallitus ja aika Ministeri Tehtävä
63. Sorsa IV
1.4.1987 - 30.4.1987 Sorsa, Taisto Kalevi Pääministerin erityisavustaja
62. Sorsa III
1.1.1983 - 6.5.1983 Helle, Veikko Kullervo Työvoimaministerin poliittinen sihteeri
61. Koivisto II
28.5.1979 - 19.2.1982 Koivisto, Mauno Henrik Pääministerin sihteeri

Ministerin valtiosihteerit ja avustajat

Valtiosihteeri Hallitus Aika Tehtävä
Saari, Rauno 67. Lipponen II 16.4.1999 - 17.4.2003 Pääministerin valtiosihteeri
Saari, Rauno 66. Lipponen 1.10.1995 - 16.4.1999 Pääministerin valtiosihteeri
Sailas, Raimo 66. Lipponen 24.4.1995 - 1.10.1995 Pääministerin valtiosihteeri
Avustaja Hallitus Aika Tehtävä
Pekkola, Tapio 67. Lipponen II 7.1.2003 - 17.4.2003 Pääministerin eduskuntasihteeri
Koivisto, Timo 67. Lipponen II 16.12.2002 - 17.4.2003 Pääministerin poliittinen erityisavustaja
Sovala, Markus 67. Lipponen II 1.9.2001 - 17.4.2003 Pääministerin erityisavustaja (talouspolitiikka)
Kumpula, Miapetra 67. Lipponen II 21.8.2000 - 23.3.2003 Pääministerin eduskuntasihteeri (virkavapaalla 6.1.-23.3.2003)
Jungner, Mikael 67. Lipponen II 1.6.2000 - 15.12.2002 Pääministerin poliittinen erityisavustaja
Jungner, Mikael 67. Lipponen II 1.3.2000 - 31.5.2000 Pääministerin eduskuntasihteeri
Luoto, Jari 67. Lipponen II 16.4.1999 - 17.4.2003 Pääministerin avustaja (EU-asiat)
Pesonen, Timo 67. Lipponen II 16.4.1999 - 31.12.2002 Pääministerin avustaja (kansainväliset asiat)
Puoskari, Pentti 67. Lipponen II 16.4.1999 - 31.8.2001 Pääministerin erityisavustaja (talouspolitiikka)
Rajakangas, Ulla-Maija 67. Lipponen II 16.4.1999 - 29.2.2000 Pääministerin eduskuntasihteeri
Westlund, Jorma 67. Lipponen II 16.4.1999 - 31.5.2000 Pääministerin poliittinen erityisavustaja
Puoskari, Pentti 66. Lipponen 27.1.1998 - 15.4.1999 Pääministerin erityisavustaja (talouspolitiikka)
Pesonen, Timo 66. Lipponen 1.5.1997 - 15.4.1999 Pääministerin avustaja (kansainväliset asiat)
Luoto, Jari 66. Lipponen 1.10.1996 - 15.4.1999 Pääministerin erityisavustaja (EU-asiat)
Luoma, Raimo 66. Lipponen 20.4.1995 - 31.7.1996 Pääministerin erityisavustaja (EU-asiat)
Harjunen, Pirjo 66. Lipponen 19.4.1995 - 31.8.1997 Pääministerin erityisavustaja (talouspolitiikka)
Rajakangas, Ulla-Maija 66. Lipponen 19.4.1995 - 15.4.1999 Pääministerin erityisavustaja (eduskuntasihteeri)
Aalto, Alec 66. Lipponen 13.4.1995 - 28.2.1997 Pääministerin avustaja (ulkopolitiikka)
Westlund, Jorma 66. Lipponen 13.4.1995 - 15.4.1999 Pääministerin poliittinen erityisavustaja

21.11.2019 10.20. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.