Ministerin tiedot

Mönkäre, Taru Sinikka

3817

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 6.3.1947 Sippola

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
69. Vanhanen
24.6.2003 - 23.9.2005 Sosiaali- ja terveysministeri SDP 823
68. Jäätteenmäki
17.4.2003 - 24.6.2003 Sosiaali- ja terveysministeri SDP 69
67. Lipponen II
25.2.2000 - 17.4.2003 Kauppa- ja teollisuusministeri SDP 1148
15.4.1999 - 25.2.2000 Työministeri SDP 317
66. Lipponen
13.4.1995 - 15.4.1999 Sosiaali- ja terveysministeri SDP 1464
13.4.1995 - 15.4.1999 Ministeri ympäristöministeriössä SDP 1464
Yhteensä 3817

Ministerin valtiosihteerit ja avustajat

Valtiosihteeri Hallitus Aika Tehtävä
Kostiainen, Leila 69. Vanhanen 1.2.2005 - 23.9.2005 Sosiaali- ja terveysministerin valtiosihteeri
Avustaja Hallitus Aika Tehtävä
Kainulainen, Ismo 69. Vanhanen 1.9.2005 - 23.9.2005 Sosiaali- ja terveysministerin erityisavustaja
Metsämäki, Janne 69. Vanhanen 24.6.2003 - 31.8.2005 Sosiaali- ja terveysministerin erityisavustaja
Metsämäki, Janne 68. Jäätteenmäki 25.4.2003 - 24.6.2003 Sosiaali- ja terveysministerin erityisavustaja
Haverinen, Kalervo 67. Lipponen II 16.12.2002 - 17.4.2003 Kauppa- ja teollisuusministerin erityisavustaja
Koivisto, Timo 67. Lipponen II 1.5.2000 - 15.12.2002 Kauppa- ja teollisuusministerin erityisavustaja
Sivonen, Tuula 67. Lipponen II 25.2.2000 - 30.4.2000 Kauppa- ja teollisuusministerin erityisavustaja
Ojala, Reino 67. Lipponen II 22.4.1999 - 24.2.2000 Työministerin erityisavustaja
Wallin, Markku 66. Lipponen 24.4.1995 - 15.4.1999 Sosiaali- ja terveysministerin erityisavustaja

23.10.2019 9.27. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.