Ministerin tiedot

Sasi, Kimmo Kalevi Immeri

1554

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 21.2.1952 Tampere
Ammatti ja koulutus: Kansanedustaja. Varatuomari, diplomiekonomi.

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
67. Lipponen II
4.1.2002 - 17.4.2003 Liikenne- ja viestintäministeri Kokoomus 469
1.7.2000 - 4.1.2002 Ministeri valtioneuvoston kansliassa Kokoomus 553
15.4.1999 - 4.1.2002 Ulkomaankauppaministeri Kokoomus 996
15.4.1999 - 4.1.2002 Ministeri kauppa- ja teollisuusministeriössä Kokoomus 996
66. Lipponen
15.1.1999 - 15.4.1999 Liikenneministeri Kokoomus 91
Yhteensä 1554

Ministerin valtiosihteerit ja avustajat

Avustaja Hallitus Aika Tehtävä
Jaatinen, Timo 67. Lipponen II 4.1.2002 - 17.4.2003 Liikenne- ja viestintäministerin erityisavustaja
Jaatinen, Timo 67. Lipponen II 19.3.2001 - 4.1.2002 Ulkomaankauppaministerin avustaja
Vapaavuori, Jan Pellervo 67. Lipponen II 22.4.1999 - 14.3.2001 Ulkomaankauppaministerin erityisavustaja
Kätkä, Martti 66. Lipponen 16.1.1999 - 15.4.1999 Liikenneministerin erityisavustaja

20.7.2019 21.52. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.