Ministerit nimikkeittäin

Salkuton ministeri

Ministeri Aika Ministeripäivät Hallitus Puolue
Luopajärvi, Mikko
Salkuton ministeri 17.4.1919 - 15.8.1919 121 4. Castren K. Maalaisliitto
Salkuton ministeri 15.8.1919 - 5.1.1920 144 5. Vennola Maalaisliitto
Yhteensä 264
Lohi, Kalle Aukusti
Salkuton ministeri 31.3.1925 - 31.12.1925 276 12. Tulenheimo Maalaisliitto
Yhteensä 276
Paasivuori, Matti
Salkuton ministeri 13.12.1926 - 15.11.1927 338 14. Tanner SDP
Yhteensä 338
Jutila, Kalle Teodor
Salkuton ministeri 17.12.1927 - 16.10.1928 305 15. Sunila Maalaisliitto
Yhteensä 305
Leppälä, Juhani
Salkuton ministeri 16.8.1929 - 27.8.1929 12 17. Kallio III Maalaisliitto
Yhteensä 12
Erkko, Juho Eljas
Salkuton ministeri 20.10.1932 - 25.11.1932 37 19. Sunila II Edistyspuolue
Yhteensä 37
von Born, Ernst Viktor Lorentz
Salkuton ministeri 13.10.1939 - 1.12.1939 50 22. Cajander III RKP
Yhteensä 50
Paasikivi, Juho Kusti
Salkuton ministeri 1.12.1939 - 27.3.1940 118 23. Ryti ammatti/virkamies
Yhteensä 118
Pekkala, Mauno
Salkuton ministeri 17.11.1944 - 24.11.1944 8 29. Paasikivi II SDP
Yhteensä 8
Kuusinen, Hertta Elina
Salkuton ministeri 26.5.1948 - 4.6.1948 10 31. Pekkala SKDL
Yhteensä 10
Aaltonen, Aleksi
Salkuton ministeri 29.7.1948 - 30.7.1948 2 32. Fagerholm SDP
Yhteensä 2
Varjonen, Unto Uuno Mikael
Salkuton ministeri 29.7.1949 - 19.8.1949 22 32. Fagerholm SDP
Yhteensä 22

28.11.2021 11.2. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.