Ministerit nimikkeittäin

Kansanhuoltoministeri

Ministeri Aika Ministeripäivät Hallitus Puolue
von Fieandt, Berndt Rainer
Kansanhuoltoministeri 20.9.1939 - 1.12.1939 73 22. Cajander III ammatti/virkamies
Kansanhuoltoministeri 1.12.1939 - 27.3.1940 118 23. Ryti ammatti/virkamies
Yhteensä 190
Tanner, Väinö Alfred
Kansanhuoltoministeri 27.3.1940 - 15.8.1940 142 24. Ryti II SDP
Yhteensä 142
Kotilainen, Väinö Aleksanteri
Kansanhuoltoministeri 15.8.1940 - 4.1.1941 143 24. Ryti II ammatti/virkamies
Kansanhuoltoministeri 4.1.1941 - 16.4.1941 103 25. Rangell ammatti/virkamies
Yhteensä 245
Arola, Väinö Artturi
Kansanhuoltoministeri 16.4.1941 - 3.7.1942 444 25. Rangell Maalaisliitto
Yhteensä 444
Ramsay, Carl Henrik Wolter
Kansanhuoltoministeri 3.7.1942 - 5.3.1943 246 25. Rangell RKP
Yhteensä 246
Ellilä, Kaarle Johannes
Kansanhuoltoministeri 5.3.1943 - 8.8.1944 523 26. Linkomies Maalaisliitto
Kansanhuoltoministeri 8.8.1944 - 21.9.1944 45 27. Hackzell Maalaisliitto
Kansanhuoltoministeri 21.9.1944 - 17.11.1944 58 28. Castren U. Maalaisliitto
Yhteensä 624
Jutila, Kalle Teodor
Kansanhuoltoministeri 17.11.1944 - 17.4.1945 152 29. Paasikivi II Maalaisliitto
Yhteensä 152
Hillilä, Kaarlo Henrik
Kansanhuoltoministeri 17.4.1945 - 26.3.1946 344 30. Paasikivi III Maalaisliitto
Yhteensä 344
Vilhula, Taavi Nikolai
Kansanhuoltoministeri 26.3.1946 - 29.7.1948 857 31. Pekkala Maalaisliitto
Yhteensä 857
Toivonen, Onni Kustaa
Kansanhuoltoministeri 29.7.1948 - 17.3.1950 597 32. Fagerholm SDP
Yhteensä 597

16.10.2019 17.54. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.