Ministerit nimikkeittäin

Ministeri sisäasiainministeriössä

Ministeri Aika Ministeripäivät Hallitus Puolue
Luukka, Eemil Vihtori
Ministeri sisäasiainministeriössä 8.8.1944 - 21.9.1944 45 27. Hackzell Maalaisliitto
Ministeri sisäasiainministeriössä 21.9.1944 - 17.11.1944 58 28. Castren U. Maalaisliitto
Ministeri sisäasiainministeriössä 24.11.1944 - 17.4.1945 145 29. Paasikivi II Maalaisliitto
Ministeri sisäasiainministeriössä 17.4.1945 - 26.3.1946 344 30. Paasikivi III Maalaisliitto
Yhteensä 590
Viding, Paavo Aleksanteri
Ministeri sisäasiainministeriössä 26.3.1946 - 29.7.1948 857 31. Pekkala Maalaisliitto
Yhteensä 857
Raatikainen, Jussi
Ministeri sisäasiainministeriössä 30.7.1948 - 17.3.1950 596 32. Fagerholm SDP
Yhteensä 596
Riikonen, Lauri
Ministeri sisäasiainministeriössä 17.3.1950 - 30.9.1950 198 33. Kekkonen Maalaisliitto
Yhteensä 198
Virolainen, Johannes
Ministeri sisäasiainministeriössä 30.9.1950 - 17.1.1951 110 33. Kekkonen Maalaisliitto
Yhteensä 110
Suorttanen, Sulo Elias
Ministeri sisäasiainministeriössä 27.5.1966 - 22.3.1968 666 50. Paasio Keskusta
Ministeri sisäasiainministeriössä 22.3.1968 - 14.5.1970 784 51. Koivisto Keskusta
Yhteensä 1449
Laaksonen, Mikko Olavi
Ministeri sisäasiainministeriössä 26.3.1971 - 30.9.1971 189 53. Karjalainen II SDP
Yhteensä 189
Söderman, Jacob-Magnus
Ministeri sisäasiainministeriössä 1.10.1971 - 29.10.1971 29 53. Karjalainen II SDP
Yhteensä 29
Tarjanne, Pekka Johannes
Ministeri sisäasiainministeriössä 4.9.1972 - 13.6.1975 1013 56. Sorsa Liberaalinen kansanpuolue
Yhteensä 1013
Strömmer, Aarno Mikael
Ministeri sisäasiainministeriössä 13.6.1975 - 30.11.1975 171 57. Liinamaa ammatti/virkamies
Yhteensä 171
Hänninen, Mauno Olavi
Ministeri sisäasiainministeriössä 30.11.1975 - 29.6.1976 213 58. Miettunen II SKDL
Yhteensä 213
Hautala, Uuno Arvo
Ministeri sisäasiainministeriössä 29.6.1976 - 29.9.1976 93 58. Miettunen II SKDL
Yhteensä 93
Gestrin, Lars Olof Kristian
Ministeri sisäasiainministeriössä 15.5.1977 - 2.3.1978 292 60. Sorsa II RKP
Yhteensä 292
Salo, Tuure Olavi Hermanni
Ministeri sisäasiainministeriössä 15.5.1977 - 2.3.1978 292 60. Sorsa II Liberaalinen kansanpuolue
Yhteensä 292
Rantala, Eero Yrjö Juhani
Ministeri sisäasiainministeriössä 2.3.1978 - 26.5.1979 451 60. Sorsa II SDP
Yhteensä 451
Koikkalainen, Eugen Johannes
Ministeri sisäasiainministeriössä 26.5.1979 - 19.2.1982 1001 61. Koivisto II SDP
Yhteensä 1001
Jokela, Mikko Eljas Eenokki
Ministeri sisäasiainministeriössä 19.2.1982 - 6.5.1983 442 62. Sorsa III Keskusta
Yhteensä 442
Luttinen, Vilho Matti
Ministeri sisäasiainministeriössä 6.5.1983 - 30.9.1983 148 63. Sorsa IV SDP
Yhteensä 148
Yläjärvi, Toivo Juhani
Ministeri sisäasiainministeriössä 1.3.1984 - 30.4.1987 1156 63. Sorsa IV Keskusta
Yhteensä 1156
Liikanen, Erkki Antero
Ministeri sisäasiainministeriössä 8.5.1987 - 28.2.1990 1028 64. Holkeri SDP
Yhteensä 1028
Puhakka, Matti Juhani
Ministeri sisäasiainministeriössä 1.3.1990 - 26.4.1991 422 64. Holkeri SDP
Yhteensä 422
Backman, Jouni Ensio
Ministeri sisäasiainministeriössä 13.4.1995 - 15.4.1999 1464 66. Lipponen SDP
Yhteensä 1464
Kiviniemi, Mari Johanna
Ministeri sisäasiainministeriössä 19.4.2007 - 1.1.2008 258 70. Vanhanen II Keskusta
Yhteensä 258
Pekkarinen, Reijo Mauri Matias
Ministeri sisäasiainministeriössä 19.4.2007 - 1.1.2008 258 70. Vanhanen II Keskusta
Yhteensä 258

14.4.2021 17.47. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.