Munasolujen luovuttamisesta maksettava haittakorvaus nousee
sosiaali- ja terveysministeriö
Julkaisuajankohta
16.12.2025
13.59
Tyyppi:Tiedote
Munasolujen luovuttamisesta maksettavaa haittakorvausta korotetaan 250 eurosta 350 euroon.
Hedelmöityshoitolain mukaan sukusolujen luovuttamisesta ei saa maksaa palkkiota, mutta luovuttajalle voidaan maksaa korvaus luovutuksesta aiheutuneista kustannuksista ja ansionmenetyksestä. Lisäksi munasolujen luovuttajalle voidaan maksaa hedelmöityshoitoasetuksessa määritelty haittakorvaus.
Korotus on yksi väestöpoliittisen työryhmän esittämä lyhyen aikavälin toimenpide lapsitoiveiden tukemiseksi ja syntyvyyden kohentamiseksi.
Asetus tulee voimaan 1.1.2026.
Lisätietoja
Hallitussihteeri Nella Laitinen, p. 0295 163 547, [email protected]
Tutustu myös
STM: Kokemukset Pohjanmaan digiklinikkakokeilusta auttavat arvioimaan sosiaali- ja terveyspalvelujen uudistusten vaikuttavuutta
STM
Tyyppi:Tiedote
Julkaisuajankohta:20.5.2026 10.05
Saimaan kalastusrajoitusten alue laajenee ja uudet rajoitustoimet sidotaan saimaannorpan kannan kehitykseen
MMM
YM
Tyyppi:Tiedote
Julkaisuajankohta:13.5.2026 13.42
65 vuotta täyttäneiden valinnanvapauskokeilua kehitetään edelleen – Fysioterapeutin suoravastaanotot kokeilun piiriin
STM
Tyyppi:Tiedote
Julkaisuajankohta:23.4.2026 11.33