Puolan pääministeri Tusk Suomeen
Puolan pääministeri Donald Tusk vierailee Suomessa keskiviikkona 10. lokakuuta pääministeri Jyrki Kataisen kutsusta. Pääministerit keskustelevat ajankohtaisista EU-asioista kuten talous- ja rahaliitto EMUn kehittämisestä, talouspolitiikan koordinaatiosta, EU:n tulevaisuudesta ja sisämarkkinoiden kehittämisestä. Keskustelunaiheina ovat myös Itämeren valtioiden yhteistyö, energia-asiat sekä maiden kahdenväliset suhteet.
Pääministeri Tusk tapaa vierailunsa aikana myös eduskunnan puhemies Eero Heinäluoman. Pääministeri Tuskin seurueessa matkustaa myös eurooppaministeri Piotr Serafin.
Lisätietoja: erityisavustaja (EU-asiat) Pasi Rajala, valtioneuvoston kanslia, p. 09 1602 2055 tai 0400 464 393 ja valtioneuvoston viestintäjohtaja Kari Mokko, p. 09 1602 2012 tai 040 751 3281