YK:n vähiten kehittyneitä maita käsittelevä konferenssi alkoi Istanbulissa
Istanbulissa järjestetään 9.-13. toukokuuta YK:n neljäs vähiten kehittyneitä maita käsittelevä konferenssi. Kymmenen vuoden välein järjestettävä konferenssi on yksi suurimmista YK-kokouksista tänä vuonna. Istanbuliin odotetaan YK:n pääsihteerin Ban Ki-moonin lisäksi useita valtionpäämiehiä ja lukuisia erilaisia intressejä edustavia kansalaisjärjestöjä.
Istanbulin-konferenssissa arvioidaan kymmenen vuotta sitten laaditun Brysselin toimintaohjelman toteutumista ja sitä, miten kehityspolitiikka ja -yhteistyö sekä kehitysmaiden omat ponnistelut ovat tuottaneet tuloksia. Lisäksi pohditaan, miten harjoitettua politiikkaa täytyisi muuttaa ja kuinka myönteistä kehitystä voitaisiin vahvistaa. Vähiten kehittyneille maille laaditaan uusi toimintaohjelma vuosille 2011-2020.
Suomen valtuuskuntaa Istanbulissa johtaa tasavallan presidentti Tarja Halonen. Konferenssin loppuasiakirjaa koskevia neuvotteluita on johtanut suurlähettiläs Jarmo Viinanen, joka toimii Suomen pysyvänä edustajana YK:ssa. Suomi on tukenut konferenssivalmisteluja myös taloudellisesti ja tulee antamaan panoksensa sen jälkiseurantaan.
Edellisessä Brysselin toimintaohjelmassa sitouduttiin hyvän hallinnon edistämiseen, globalisaation hyödyntämiseen ja kaupan roolin korostamiseen kehityksessä. Päätavoitteena on puolittaa äärimmäisessä köyhyydessä ja nälässä elävien ihmisten määrä vuoteen 2015 mennessä YK:n vuosituhattavoitteiden mukaisesti sekä tukea kestävää kehitystä vähiten kehittyneissä maissa. Ohjelma painottaa kehitysmaiden ja avunantajamaiden välistä kumppanuutta ja sisältää velvoitteita molemmille osapuolille.
Vuoden 1971 jälkeen kolme maata on poistunut vähiten kehittyneiden maiden ryhmästä: Botswana vuonna 1994, Kap Verde vuonna 2007 ja Malediivit tänä vuonna. Vähiten kehittyneiksi maiksi (Least Developed Countries, LDC) lasketaan 48 maata, joista 33 on Afrikassa, 14 Aasiassa ja yksi Latinalaisessa Amerikassa. Maissa asuu kaikkiaan noin 880 miljoonaa ihmistä. Vähiten kehittyneillä mailla tarkoitetaan kaikkien köyhimpiä ja heikoimmassa asemassa olevia maita, jotka ovat taloudellisesti, yhteiskunnallisesti ja ympäristöllisesti haavoittuvimpia.
Suomi tukee vähiten kehittyneitä maita monin tavoin. Suomen kehitysyhteistyön kahdeksasta pitkäaikaisesta kumppanimaasta viisi on vähiten kehittyneitä. Suomi kanavoi tukeaan myös YK-järjestöjen ja -rahastojen kautta. Vähiten kehittyneiden maiden kaupankäyntikyvyn vahvistaminen on yksi Suomen kauppaa tukevan kehitysyhteistyön erityisistä painopisteistä.
Lisätietoja: YK:n kehityskysymysten yksikön päällikkö Pirjo Suomela-Chowdhury, puh. 040 721 7159, ja lähetystöneuvos Jarl-Håkan Rosengren, puh. 040 354 7549, sekä YK:n IV vähiten kehittyneitä maita koskevan konferenssin verkkosivut http://www.un.org/wcm/content/site/ldc/home
Haastattelupyynnöt: tiedottaja Outi Einola-Head, puh. 040 519 4153