Hallitukset ja ministerit vuodesta 1917

Selaa tietoja hallituksen nimen, toimikauden, hallituspäivien määrän tai pääministerin puolueen mukaan. Ministereitä voi järjestää nimen, puolueen ja kaikkien ministeritehtävien yhteenlaskettujen päivien perusteella. Tiedot kattavat Suomen itsenäisyyden ajan hallitukset.

PÄIVITYS 5.6.2024. Puoluejakauma nimityspäivänä -tiedoissa on virheitä. Ne korjataan tiistaina 11.6.

Rinne

6.6.2019 - 10.12.2019

  • Pääministeri

    • Ministerikausi: 6.6.2019 - 10.12.2019
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Pääministerin sijainen

  • Eurooppaministeri

  • Ulkoministeri

  • Ulkomaankauppa- ja kehitysministeri

    • Ministerikausi: 6.6.2019 - 10.12.2019
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Oikeusministeri

  • Pohjoismaisen yhteistyön ja tasa-arvon ministeri

  • Sisäministeri

  • Puolustusministeri

  • Valtiovarainministeri

  • Opetusministeri

  • Kunta- ja omistajaohjausministeri

    • Ministerikausi: 6.6.2019 - 10.12.2019
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Tiede- ja kulttuuriministeri

  • Maa- ja metsätalousministeri

  • Liikenne- ja viestintäministeri

    • Ministerikausi: 6.6.2019 - 10.12.2019
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Elinkeinoministeri

  • Työministeri

    • Ministerikausi: 6.6.2019 - 10.12.2019
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Sosiaali- ja terveysministeri

  • Perhe- ja peruspalveluministeri

    • Ministerikausi: 6.6.2019 - 10.12.2019
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Ympäristö- ja ilmastoministeri

Tietoja

Hallituspäivät 188

75. hallitus


Puoluejakauma nimityspäivänä

  • Suomen Sosialidemokraattinen Puolue 7
  • Suomen Keskusta 5
  • Vihreät 3
  • Ruotsalainen kansanpuolue 2
  • Vasemmistoliitto 2

Edellinen hallitus

Sipilä 29.5.2015 - 6.6.2019

Kaikki hallitukset