Hallitukset ja ministerit vuodesta 1917

Selaa tietoja hallituksen nimen, toimikauden, hallituspäivien määrän tai pääministerin puolueen mukaan. Ministereitä voi järjestää nimen, puolueen ja kaikkien ministeritehtävien yhteenlaskettujen päivien perusteella. Tiedot kattavat Suomen itsenäisyyden ajan hallitukset.

PÄIVITYS 5.6.2024. Puoluejakauma nimityspäivänä -tiedoissa on virheitä. Ne korjataan tiistaina 11.6.

Sorsa III

19.2.1982 - 6.5.1983

  • Pääministeri

    • Ministerikausi: 19.2.1982 - 6.5.1983
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Pääministerin sijainen

  • Ministeri valtioneuvoston kansliassa

  • Ulkoasiainministeri

  • Oikeusministeri

  • Sisäasiainministeri

    • Ministerikausi: 19.2.1982 - 6.5.1983
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Ministeri sisäasiainministeriössä

  • Puolustusministeri

  • Valtiovarainministeri

  • Ministeri valtiovarainministeriössä

    • Ministerikausi: 15.9.1982 - 6.5.1983
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
    • Ministerikausi: 19.2.1982 - 15.9.1982
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Ministeri ulkoasiainministeriössä

    • Ministerikausi: 31.12.1982 - 6.5.1983
      Liberaalinen kansanpuolue
    • Ministerikausi: 19.2.1982 - 31.12.1982
      ammatti/virkamies
  • Opetusministeri

  • Ministeri opetusministeriössä

    • Ministerikausi: 31.12.1982 - 6.5.1983
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
    • Ministerikausi: 19.2.1982 - 31.12.1982
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Maa- ja metsätalousministeri

  • Ministeri maa- ja metsätalousministeriössä

  • Liikenneministeri

  • Kauppa- ja teollisuusministeri

  • Ministeri kauppa- ja teollisuusministeriössä

    • Ministerikausi: 31.12.1982 - 6.5.1983
      Liberaalinen kansanpuolue
    • Ministerikausi: 19.2.1982 - 6.5.1983
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
    • Ministerikausi: 19.2.1982 - 31.12.1982
      ammatti/virkamies
  • Sosiaali- ja terveysministeri

    • Ministerikausi: 1.7.1982 - 6.5.1983
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
    • Ministerikausi: 19.2.1982 - 30.6.1982
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Ministeri sosiaali- ja terveysministeriössä

  • Työvoimaministeri

Tietoja

Hallituspäivät 442

62. hallitus


Puoluejakauma nimityspäivänä

  • Keskustapuolue 7
  • Suomen Sosialidemokraattinen Puolue 7
  • SKDL 4
  • Ruotsalainen kansanpuolue 2
  • ammatti/virkamies 2

Hallitusohjelma

Edellinen hallitus

Koivisto II 26.5.1979 - 19.2.1982

Kaikki hallitukset