Regeringar och ministrar sedan 1917

Du kan bläddra i uppgifterna enligt regeringens namn, mandatperiod, antalet regeringsdagar, statsministerns parti eller typ av regering (majoritets-, minoritets- eller tjänstemannaregering). Ministrarna kan ordnas enligt namn, parti eller sammanräknade ministerdagar. Uppgifterna omfattar Finlands regeringar under självständighetstiden.

Sorsa III

19.2.1982 - 6.5.1983

  • Statsminister

  • Statsministerns ställföreträdare

  • Minister i statsrådets kansli

  • Utrikesminister / Minister för utrikesärendena

  • Justitieminister

  • Inrikesminister / Minister för inrikesärendena

    • : 19.2.1982 - 6.5.1983
      Finlands Socialdemokratiska Parti
  • Minister i inrikesministeriet

  • Försvarsminister

  • Finansminister

  • Minister i finansministeriet

  • Minister i utrikesministeriet

  • Undervisningsminister

  • Minister i undervisningsministeriet

    • : 31.12.1982 - 6.5.1983
      Finlands Socialdemokratiska Parti
    • : 19.2.1982 - 31.12.1982
      Finlands Socialdemokratiska Parti
  • Jord- och skogsbruksminister

  • Minister i jord och skogsbruksministeriet

  • Trafikminister

  • Handels- och industriminister

  • Minister i handels och industriministeriet

  • Social- och hälsovårdsminister

  • Minister i social och hälsovidrigrdsministeriet

  • Arbetskraftsminister

Uppgifter

Regeringsdagar 442

Regeringen 62


Partifördelning på utnämningsdagen

  • Finlands Socialdemokratiska Parti 7
  • Keskustapuolue 7
  • SKDL 4
  • Svenska folkpartiet 2
  • ammatti/virkamies 2

Hallitusohjelma

Tidigare regeringen

Koivisto II 26.5.1979 - 19.2.1982

Alla regeringar