Neuvoston asettaminen OKM/2022/41

« Valtioneuvoston yleisistunto 9.6.2022 13.00

Opetus- ja kulttuuriministeriö

Arviointineuvoston nimittäminen toimikaudeksi 10.6.2022-31.5.2026

Ministeri
Li Andersson
Esittelijä
Aleksi Kalenius, Neuvotteleva virkamies p.+35 8295330291
Asia
KOKOONPANO: Mirjamaija Mikkilä-Erdmann, professori, Turun yliopisto Martin Ubani, professori, Itä-Suomen yliopisto Jouni Koski, rehtori, Laurea ammattikorkeakoulu Camilla Wikström-Grotell, kansainvälisten asiain päällikkö Arcada Jarmo Paloniemi, kuntayhtymänjohtaja, koulutuskuntayhtymä OSAO Päivi Ikola, perusopetuksen rehtori, Tampereen kaupunki Kati Lounema, johtaja, Opetushallitus Terhi Päivärinta, johtaja, Suomen Kuntaliitto Mirja Hannula, johtava asiantuntija, Elinkeinoelämän keskusliitto EK (10.6.2022 - 31.5.2024) Jyrki Mäkynen, toimitusjohtaja, Oy HM Profiili Ab (Suomen yrittäjät) (1.6.2024 - 31.5.2026) Jaakko Sarmola, apulaisrehtori, Opettajien Ammattijärjestö OAJ ry Kirsi Rasinaho, koulutus- ja työvoimapoliittinen asiantuntija, Suomen Ammattiliittojen Keskusjärjestö SAK ry (10.6.2022 - 31.5.2024) Riina Nousiainen, koulutuksen ja osaamisen asiantuntija, Toimihenkilökeskusjärjestö STTK ry. (1.6.2024 - 31.5.2026) Nikolas Bursiewicz, koulutuspolitiikan asiantuntija, Suomen ylioppilaskuntien liitto SYL ry (10.6.2022 - 31.5.2024) Anniina Sippola, vaikuttamistoiminnan asiantuntija, Suomen opiskelijakuntien liitto SAMOK ry (1.6.2024 - 31.5.2026) Matti Tujula, edunvalvonnan asiantuntija, Suomen Ammattiin Opiskelevien Liitto – SAKKI ry (10.6.2022 - 31.5.2023) Aliisa Toivanen, koulutuspoliittinen asiantuntija, Suomen Lukiolaisten Liitto ry (1.6.2023 - 31.5.2025) Emma Holsti, edunvalvonnan koordinaattori, Suomen Opiskelija-Allianssi OSKU ry (1.6.2025 - 31.5.2026)
Esitys
Valtioneuvosto nimittää arviointineuvoston toimikaudeksi 10.6.2022-31.5.2026
Päätös
Valtioneuvosto hyväksyi esityksen
Liitteet
  1. muistio