Hallituksen tiedot ja kokoonpano

11. Ingman II | 31.5.1924 - 31.3.1925

Puoluejakauma nimityspäivänä
Ministeri Nimitetty Eronnut Puolue
Pääministeri
Ingman, Lauri Johannes 31.5.1924 31.3.1925 Kokoomus
Ulkoasiainministeri
Procopé, Johan Hjalmar Fredrik 31.5.1924 31.3.1925 RKP
Oikeusministeri
von Hellens, Albert Alexander 31.5.1924 31.3.1925 Edistyspuolue
Sisäasiainministeri
Sahlstein, Georg Karl Gunnar 2.6.1924 31.3.1925 Kokoomus
Puolustusministeri
Malmberg, Kaarlo Lauri Torvald 31.5.1924 31.3.1925 ammatti/virkamies
Valtiovarainministeri
Pulkkinen, Yrjö Rafael 31.5.1924 31.3.1925 Kokoomus
Opetusministeri
Ingman, Lauri Johannes 31.5.1924 31.3.1925 Kokoomus
Apulaisopetusministeri
Kukkonen, Antti 31.5.1924 22.11.1924 Maalaisliitto
Mantere, Oskari 22.11.1924 31.3.1925 Edistyspuolue
Maatalousministeri
Lahdensuo, Jalo Toivo 31.5.1924 22.11.1924 Maalaisliitto
Auer, Ilmari 22.11.1924 31.3.1925 Maalaisliitto
Apulaismaatalousministeri
Auer, Ilmari 31.5.1924 22.11.1924 Maalaisliitto
Pennanen, Pekka 29.11.1924 31.3.1925 Kokoomus
Kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri
Hahl, Eero Viljam 31.5.1924 22.11.1924 Maalaisliitto
Witting, Rolf Johan 22.11.1924 31.3.1925 RKP
Kauppa- ja teollisuusministeri
Palmgren, Axel 31.5.1924 31.3.1925 RKP
Sosiaaliministeri
Liakka, Niilo 31.5.1924 22.11.1924 Maalaisliitto
Pohjala, Lauri 22.11.1924 31.3.1925 Kokoomus

Puoluejakauma

31.5.1924
Maalaisliitto 5
Kokoomus 2
RKP 2
Edistyspuolue 1
ammatti/virkamies 1
31.3.1925
Kokoomus 5
RKP 3
Edistyspuolue 2
Maalaisliitto 1
ammatti/virkamies 1

19.1.2019 5.58. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.