Hallituksen tiedot ja kokoonpano

14. Tanner | 13.12.1926 - 17.12.1927

Puoluejakauma nimityspäivänä
Ministeri Nimitetty Eronnut Puolue
Pääministeri
Tanner, Väinö Alfred 13.12.1926 17.12.1927 SDP
Ulkoasiainministeri
Voionmaa, Kaarle Väinö 13.12.1926 17.12.1927 SDP
Oikeusministeri
Hakkila, Väinö Pietari 13.12.1926 17.12.1927 SDP
Sisäasiainministeri
Itkonen, Rieti Vilhelm 13.12.1926 12.4.1927 SDP
Puro, Olavi Heikki 29.4.1927 17.12.1927 SDP
Puolustusministeri
Heinonen, Kaarlo Richard 13.12.1926 17.12.1927 SDP
Valtiovarainministeri
Ryömä, August Johannes 13.12.1926 17.12.1927 SDP
Opetusministeri
Ailio, Julius Edvard 13.12.1926 17.12.1927 SDP
Maatalousministeri
Pekkala, Mauno 13.12.1926 17.12.1927 SDP
Kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri
Wuolijoki, Hugo Robert Wäinö 13.12.1926 15.11.1927 SDP
Helo, Johan 15.11.1927 17.12.1927 SDP
Kauppa- ja teollisuusministeri
Hupli, Väinö Aleksanteri 13.12.1926 17.12.1927 SDP
Sosiaaliministeri
Helo, Johan 13.12.1926 15.11.1927 SDP
Paasivuori, Matti 15.11.1927 17.12.1927 SDP
Apulaissosiaaliministeri
Sillanpää, Miina 13.12.1926 17.12.1927 SDP
Salkuton ministeri
Paasivuori, Matti 13.12.1926 15.11.1927 SDP

Puoluejakauma

13.12.1926
SDP 13
17.12.1927
SDP 12

16.12.2019 3.3. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.