Hallituksen tiedot ja kokoonpano

15. Sunila | 17.12.1927 - 22.12.1928

Puoluejakauma nimityspäivänä
Ministeri Nimitetty Eronnut Puolue
Pääministeri
Sunila, Juho Emil 17.12.1927 22.12.1928 Maalaisliitto
Ulkoasiainministeri
Procopé, Johan Hjalmar Fredrik 17.12.1927 22.12.1928 ammatti/virkamies
Oikeusministeri
Malinen, Torsten Henrik 17.12.1927 22.12.1928 ammatti/virkamies
Sisäasiainministeri
Aura, Matti 17.12.1927 22.12.1928 ammatti/virkamies
Puolustusministeri
Lahdensuo, Jalo Toivo 17.12.1927 22.12.1928 Maalaisliitto
Valtiovarainministeri
Niukkanen, Juho 17.12.1927 22.12.1928 Maalaisliitto
Opetusministeri
Kukkonen, Antti 17.12.1927 22.12.1928 Maalaisliitto
Maatalousministeri
Mattsson, Kaarle Sigurd 17.12.1927 22.12.1928 Maalaisliitto
Apulaismaatalousministeri
Vesterinen, Vihtori 17.12.1927 16.10.1928 Maalaisliitto
Jutila, Kalle Teodor 16.10.1928 22.12.1928 Maalaisliitto
Kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri
Hynninen, Eemil 17.12.1927 22.12.1928 Maalaisliitto
Kauppa- ja teollisuusministeri
Heikkinen, Pekka Ville 17.12.1927 22.12.1928 Maalaisliitto
Sosiaaliministeri
Lohi, Kalle Aukusti 17.12.1927 22.12.1928 Maalaisliitto
Salkuton ministeri
Jutila, Kalle Teodor 17.12.1927 16.10.1928 Maalaisliitto

Puoluejakauma

17.12.1927
Maalaisliitto 10
ammatti/virkamies 3
22.12.1928
Maalaisliitto 9
ammatti/virkamies 3

18.1.2019 3.17. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.