Hallituksen tiedot ja kokoonpano

18. Svinhufvud II | 4.7.1930 - 21.3.1931

Puoluejakauma nimityspäivänä
Ministeri Nimitetty Eronnut Puolue
Pääministeri
Svinhufvud, Pehr Evind 4.7.1930 18.2.1931 Kokoomus
Pääministerin sijainen
Vennola, Juho Heikki 18.2.1931 21.3.1931 Edistyspuolue
Ulkoasiainministeri
Procopé, Johan Hjalmar Fredrik 4.7.1930 21.3.1931 ammatti/virkamies
Oikeusministeri
Söderholm, Karl Gustaf 4.7.1930 21.3.1931 RKP
Sisäasiainministeri
Kuokkanen, Erkki Veikko 4.7.1930 21.3.1931 Kokoomus
Puolustusministeri
Manner, Albin Wilhelm 10.7.1930 21.3.1931 Maalaisliitto
Apulaispuolustusministeri
Manner, Albin Wilhelm 4.7.1930 10.7.1930 Maalaisliitto
Österman, Hugo Viktor 10.7.1930 21.3.1931 ammatti/virkamies
Valtiovarainministeri
Vennola, Juho Heikki 4.7.1930 21.3.1931 Edistyspuolue
Opetusministeri
Virkkunen, Paavo Eemil 4.7.1930 21.3.1931 Kokoomus
Maatalousministeri
Raatikainen, August 4.7.1930 21.3.1931 Maalaisliitto
Apulaismaatalousministeri
Koivisto, Juho 4.7.1930 21.3.1931 Maalaisliitto
Kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri
Witting, Rolf Johan 4.7.1930 21.3.1931 RKP
Kauppa- ja teollisuusministeri
Solitander, Karl Axel 4.7.1930 21.3.1931 ammatti/virkamies
Sosiaaliministeri
Tuomivaara, Eino Aarne 4.7.1930 21.3.1931 Maalaisliitto

Puoluejakauma

4.7.1930
Maalaisliitto 4
Kokoomus 3
RKP 2
ammatti/virkamies 2
Edistyspuolue 1
21.3.1931
Maalaisliitto 4
ammatti/virkamies 3
Kokoomus 2
RKP 2
Edistyspuolue 1

21.5.2019 21.48. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.